Lubniewice Turystycznie – Atrakcje 2022

Lubniewice
foto – Autorstwa Staszek Pietkiewicz (commons: Staszek99, wiki-pl: Staszek99) – Praca własna – own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1979962

Miasteczko Lubniewice rozłożone jest urokliwie pomiędzy jeziorami Lubiąż, Krajnik i Lubniewsko, w województwie lubuskim. Jest to jedno z najmniejszych miast w Polsce, zamieszkałe przez ok. 2000 mieszkańców. Miasto posiada jednak ciekawą i dość długą historię, której pamiątki wciąż można tu znaleźć i zwiedzać. Przede wszystkim jednak Lubniewice są celem dla miłośników wypoczynku nad wodą, sportów wodnych oraz wędkarstwa.

Najbardziej znanym zabytkiem Lubniewic jest zespół pałacowy Książąt Lubomirskich. Składają się na niego dwa zamki, tzw. “nowy” i “stary”, oraz park. Kompleks jest obecnie własnością Fundacji Książąt Lubomirskich, która planuje odrestaurować oba zamki i przekształcić je w nowoczesne, luksusowe centrum wypoczynkowo-rekreacyjne. Na chwilę obecną tzw. “stary” zamek, położony przy skrzyżowaniu ulic Gorzowskiej i Osadników Wojskowych, nie jest udostępniony do zwiedzania.

Nieco lepszy jest stan zamku “nowego”, stojącego tuż przy jeziorze. Istnieje możliwość zwiedzania zamku, choć trzeba się na nią umówić indywidualnie przez telefon. Po umówieniu na konkretny termin zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika z Fundacji Książąt Lubomirskich. Zwiedzający są oprowadzani po salach reprezentacyjnych, zawierających pamiątki po dawnych mieszkańcach zamku, oraz mają możliwość zobaczyć, jak mieszkają jego obecni właściciele. Dużą atrakcją jest sala królewska, w której można podziwiać poczet królów polskich pędzla Marcello Bacciarellego. Zwiedzanie jest możliwe tylko w sezonie letnim.

W okolicy obu zamków zlokalizowany jest Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej. Jest to pamiątka pobytu w Lubniewicach tej słynnej polskiej lekarki, mającej olbrzymie zasługi w rozwoju seksuologii i ginekologii. Park Miłości jest wypełniony rzeźbami i instalacjami nawiązującymi do różnych oblicz miłości: rodzicielskiej, partnerskiej, romantycznej, a nawet miłości do przyrody. Na trasie wytyczonego brzegiem jeziora Lubiąż Szlaku Michaliny Wisłockiej znajdziemy m.in. takie przystanki, jak Drzewo Uniesień, Ławeczka Miłości czy Mostek Miłości, na którym zakochani przyczepiają kłódki na znak trwałości swojego związku.

Po opuszczeniu Parku Miłości Szlak Michaliny Wisłockiej podąża dalej, aż do Lubniewickiego rynku. Warto zajrzeć i tutaj, aby w otoczeniu zabytkowych kamienic zjeść obiad w jednej z miejscowych restauracji i nacieszyć się spokojną atmosferą miasteczka. Charakterystycznym punktem rynku jest Fontanna Dobrosąsiedzka, upamiętniająca podpisanie w r. 1994 polsko-niemieckiego porozumienia o współpracy gmin nadgranicznych. Rzeźba na fontannie przedstawia wysoką rusałkę ze złotymi jabłkami w dłoniach i koroną na głowie. Jest to nawiązanie do przedwojennego herbu Lubniewic, które nosiły wówczas nazwę Konigswalde. W Lubniewicach można znaleźć jeszcze inne symbole dobrego sąsiedztwa, m.in. pamiątkowy głaz z napisem “Chrystus jest naszym pokojem” w językach polskim i niemieckim, ustawiony na dawnym cmentarzu ewangelickim.

Do największych zabytków Lubniewic zalicza się kościół pw. Matki Bożej Różańcowej. Jest to kościół gotycki, którego najstarsze fragmenty pochodzą z XIII wieku. Nieco późniejsze jest prezbiterium, zaś neogotycka wieża została dobudowana pod koniec XIX wieku. W kościele można także podziwiać wiele historycznych elementów wyposażenia oraz ciekawych szczegółów architektonicznych. Kościół znajduje się w centrum miasteczka, przy ulicy Krótkiej.

Jak już wspomniano, Lubniewice to idealne miejsce dla miłośników odpoczynku nad wodą w różnych formach. Centrum miasteczka jest wszak położone pomiędzy jeziorami Krajnik i Lubiąż, i to właśnie to drugie, ze względu na rozmiar i walory widokowe, cieszy się największą popularnością wśród wczasowiczów. Większość linii brzegowej usiana jest plażami, ośrodkami wypoczynkowymi i smażalniami ryb. Nieopodal Zamku Książąt Lubomirskich znajduje się plaża miejska, na której można skorzystać z wypożyczalni rowerów wodnych. Ważnym punktem północnego brzegu jeziora jest także ośrodek wypoczynkowy Magic Camping z plażą, campingiem, barem plażowym i parkiem linowym Magic Jungle.

Na południowy brzegu jeziora Lubiąż rozciąga się z kolei promenada spacerowa, wiodąca od Parku Miłości w okolice hotelu Woiński SPA. Dalej na zachód rozciąga się zatoka, wzdłuż której znajdziemy kolejne ośrodki wypoczynkowe. Wyróżniającym się miejscem noclegowym są zdecydowanie domki na wodzie LubWater. LubWater oferuje wynajem trzech pływających sześcioosobowych apartamentów. Apartamenty są ogrzewane, każdy posiada dwa pokoje i w pełni wyposażoną łazienkę, a także taras, lodówkę, radio i grill. Niewątpliwie jest to oryginalna, choć wymagająca nieco więcej uwagi, forma noclegu.

Korzystając z pływającego apartamentu lub zwykłej łódki albo roweru wodnego można łatwo dotrzeć na dwie wyspy jeziora Lubiąż: Małą i Dużą. Wyspa Mała, nazywana też Wyspą Miłości, jest kolejnym miejscem nawiązującym do dr Michaliny Wisłockiej. Co ciekawe, podczas badań archeologicznych na obu wyspach odkryto ślady średniowiecznego osadnictwa. Obecnie na wyspy można się dostać jedynie transportem wodnym, a wczasowicze pływający po jeziorze różnymi sprzętami często z ciekawości przybijają do ich brzegów i udają się na spacer.

Warto również wspomnieć o jeziorze Lubniewsko, położonym stosunkowo najdalej od centrum Lubniewic, ale również wartym odwiedzenia. W jego okolicach można znaleźć wiele uroczych miejsc rekreacyjnych, jak np. Uroczysko Żubrów – nie ma tam żadnych niebezpiecznych zwierząt, po prostu to miejsce wypoczynkowe z wiatami i miejscami do grillowania znajduje się w obrębie wsi Żubrów. Z Uroczyska można przejść się spacerem przez Wąwóz Żubrowski do zabytkowego młyna, a także nad brzeg jeziora, nad którym postawiono malowniczą altanę widokową. Po drugiej stronie jeziora Lubniewsko można z kolei odwiedzić wczesnośredniowieczne grodzisko Glisno, w pobliżu którego znajduje się dzika plaża.

 

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić