Lubin Atrakcje 2024 🗺️ Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

fotografia – Pixabay

Stolicą polskiej miedzi jest Lubin. To w tym mieście inż. Jan Wyżykowski w roku 1957 odkrył pokłady miedzi. Odkrycie to sprawiło bardzo intensywny rozwój miasta. W mieście powołano do życia Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. Dziś Polska dzięki temu odkryciu zaliczana jest do światowej czołówki producentów miedzi na świecie.

Lubin to jedno z miast Dolnego Śląska, które cieszy się coraz większym uznaniem wśród turystów. Miejscowość prawa miejskie uzyskała już pod koniec XIII wieku, a swoją obecną popularność zawdzięcza prężnie rozwijającej się gospodarce i licznym atrakcjom turystycznym w okolicach. To doskonała baza wypadowa to najbardziej malowniczych części województwa dolnośląskiego, a dookoła nie brakuje urokliwych terenów spacerowych, zabytkowych budowli, muzeów i miejsc o charakterze rozrywkowym.

Atrakcje i zabytki Lubina

1. Ratusz i Rynek

Zwiedzanie Lubina warto rozpocząć od pięknego Rynku, który położony jest w centralnej części miasta i obejmuje zabytkowe kamienice i historyczne, wąskie uliczki. Nad głównym miejskim placem wznosi się wspaniały Ratusz, wybudowany w 1768 roku w stylu barokowym, a następnie przebudowany po zniszczeniach w czasie II wojny światowej. Dookoła lubińskiego Rynku znajdują się liczne restauracje, kameralne kawiarnie i małe sklepiki, latem zaś na tym obszarze wystawiane są ogródki piwne, z których podziwiać można piękną, zabytkową panoramę miasta.

2. Muzeum Historyczne

W murach Ratusza w Lubinie mieści się obecnie Muzeum Historyczne, którego ekspozycja związana jest z historią miasta i całego regionu. Wśród najważniejszych wystaw stałych placówki wyróżnić można ekspozycję dotyczącą tzw. Zbrodni Lubińskiej, czyli tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1981 roku: wówczas z rąk milicji zginęło trzech mieszkańców miasta. W Muzeum Historycznym zobaczyć można także wystawę poświęconą wydarzeniom sportowym i kulturalnym, kartografii oraz życiu codziennemu na Dolnym Śląsku w różnych epokach. Ekspozycję uzupełnia wystawa sztuki wizualnej w Galerii Ratuszowej.

3. Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

Najważniejszą budowlą sakralną w Lubinie jest Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Najstarsze fragmenty tej ceglanej, gotyckiej budowli pochodzą z połowy XIV wieku, jednak w późniejszych latach budynek był wielokrotnie rozbudowywany i remontowany. W środku obejrzeć można monumentalny, barokowy ołtarz główny, który powstał w XVIII wieku, renesansową ambonę z 1623 roku, a także wspaniałe witraże i stelle, które zdobią wnętrza kościoła.

4. Park Leśny

Idealnym miejscem na spędzenie popołudnia w rodzinnym gronie jest Park Leśny. Znajdują się tu dwie stałe ekspozycje Muzeum Historycznego, które dotyczą wydarzeń II wojny światowej oraz okupacji sowieckiej. W skład plenerowej wystawy wchodzą m.in. cztery dawne bunkry obronne, w których umieszczono multimedialną wystawę, a także wojenne kontenery i wagony. W Parku Leśnym nie brakuje jednak bardziej przyziemnych atrakcji: znajduje się tu plac zabaw, bezpłatny park linowy, a także miejsca do odpoczynku i zadbane ścieżki spacerowe.

5. ZOO w Lubinie

Ogród Zoologiczny w Lubinie to niewielki park, w którym prezentowane są rodzime i egzotyczne gatunki. W tutejszych wolierach żyją dziesiątki gatunków ptaków, w tym sowy, orły, ptaki brodzące i wodne, papugi i pawie indyjskie. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest możliwość obcowania z wieloma gatunkami zwierząt gospodarskich i wiejskich: końmi, kucykami, owcami, kozami, królikami i przedstawicielami ptactwa użytkowego. Przez Ogród Zoologiczny przechodzi również Szlak Zwierząt Wymarłych, na którym umieszczono podobizny i realistyczne modele dinozaurów i pradawnych ssaków.

6. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Około 35 kilometrów od Lubina położone jest miasto Głogów, którego jedną z głównych atrakcji jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Zbiory placówki obecnie obejmują ponad 40 tysięcy różnych przedmiotów. Na wystawach głogowskiego muzeum obejrzeć można ogromną kolekcję numizmatyczną, w której skład wchodzą m.in. średniowieczne monety pochodzące z XII i XIII wieku. W muzeum wystawiane są również dzieła sztuki, ekspozycje o charakterze archeologicznym, dawne przedmioty codziennego użytku oraz dokumenty, fotografie i mapy, które barwnie opowiadają o historii miasta.

7. “Kormoran”

Kąpielisko “Kormoran”, utworzone na niewielkim zbiorniku rzeki Czarnej Wody, to duża atrakcja turystyczna dla wszystkich wczasowiczów, którzy w okolicach Lubina spędzają letnie miesiące. Położony jest w obrębie Legnicy, około 25 kilometrów od Lubina. Znajduje się tu duży ośrodek wypoczynkowy, wypożyczalnia sprzętów, kilka lokali gastronomicznych, a także piaszczysta, strzeżona plaża, która oferuje wypoczynek na świeżym powietrzu. Zbiornik świetnie przystosowany jest do rekreacji: panują tu doskonałe warunki zarówno do pływania, jak i do uprawiania różnych sportów wodnych – kajakarstwa i żeglarstwa.

8. Wzgórze Zamkowe

Tereny, na których niegdyś stał lubiński zamek, nazywane są Wzgórzem Zamkowym. Tą samą nazwę nosi miejscowy Ośrodek Kultury, który funkcjonuje od 1991 roku, a od tego czasu był organizatorem blisko 160 wystaw czasowych. Obecnie w ramach działalności obiektu funkcjonują dwie galerie – Galeria Zamkowa i Galeria Jadwiga – w których prezentowane są dzieła sztuki nowoczesnej. Zobaczyć tu można wystawy związane z malarstwem, grafiką, a także rzeźbą i ceramiką. To miejsce, w którym nieustannie organizowane są również warsztaty oraz spotkania z twórcami regionalnymi i krajowymi.

9. Legnica

Podczas wypoczynku w Lubinie warto wybrać się do oddalonej o około 25 kilometrów Legnicy – jednego z największych miast województwa dolnośląskiego. W Legnicy nie brakuje atrakcji dla całej rodziny: wspaniałe, zabytkowe budynki, miejsca rekreacyjne, muzea i wiekowe kościoły. Zwiedzane Legnicy nie może obejść się bez wizyty w monumentalnym Zamku Piastowskim, punktem obowiązkowym wycieczki jest również Sanktuarium Piastów Śląskich. W miejscowości znajdują się również: Palmiarnia Legnicka, gotycka, średniowieczna Katedra pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, unikalne Muzeum Miedzy oraz wspaniały, czynny Teatr im. Hanny Modrzejewskiej, w którym wystawiane są przedstawienia i spektakle aktorskie.

10. Przemkowski Park Krajobrazowy

Miłośnicy pieszych wędrówek z pewnością powinni odwiedzić malownicze tereny Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, który położony jest nieco ponad 25 kilometrów od Lubina. Park zajmuje powierzchnię około 22 tysięcy hektarów, na którym wytyczone zostały ścieżki spacerowe i trasy, które można przemierzać na rowerze. Na obszarze Przemkowskiego Parku Krajobrazowego znajdują się 4 rezerwaty ścisłe (faunistyczne, lęgowe i torfowiskowe), piękne Stawy Przemkowskie oraz dwie ścieżki dydaktyczne. Dużą atrakcją tego miejsca jest Pustynia Kozłowska, która zachwyca szczątkową roślinnością i suchym, surowym krajobrazem. Przy odrobinie szczęścia podczas wiosennych spacerów przez tereny parku spotkać można susły – od kilkunastu lat trwają tu próby przywrócenia tego gatunku, tym samym osobniki wypuszczane są przez wolontariuszy i pracowników organizacji przyrodniczych.

11. Złotoryja

W Złotoryi (około 40 kilometrów od Lubina) znajduje się nieczynna już Kopalnia Złota “Aurelia”, która swoją działalność rozpoczęła w 1660 roku. Wnętrza dawnej kopalni udostępnione są dla zwiedzających w sezonie letnim (od maja do września). Tuż obok budynku umiejscowiono Muzeum Złota, w którym podziwiać można pozłacane przedmioty codziennego użytku, wspaniałą biżuterię złotą oraz ekspozycję mineralogiczną. Najmłodsi nauczą się tu odróżniać złoto od pirytu, zaś nieco starsi poznają historię obiektu i jego znaczenie w rozwoju całego regionu.

12. Lubin – najlepsze restauracje

Regionalna kuchnia okolic Lubina jest zróżnicowana, smaczna i sycąca. Spożywa się tu dużą ilość dań mącznych, a w wielu miejscach oferowane są domowe wyroby wędliniarskie i lokalne sery z mleka krowiego. Do typowych dań regionalnych należą pierogi wypełnione tłustym twarogiem, ziemniakami i cebulą, peklowane mięso wieprzowe (podawane z kluskami lub kopytkami) oraz gęsty, aromatyczny żurek z jajkiem i kiełbasą. W Lubnie nie brakuje świetnych restauracji, które serwują doskonałe jedzenie. Wśród najlepszych lokalów gastronomicznych w Lubinie na wyróżnienie zasługują:

Restauracja Szyszka Chmielu – przytulna, kameralna restauracja, która serwuje dania obiadowe. Co tydzień udostępniane jest nowe menu, które przypadnie do gustu miłośnikom kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu.

Restauracja Róże Wiatrów – lokalna restauracja z małym ogródkiem piwnym, która stanowi doskonałe miejsce zarówno na rodzinny obiad, jak i wieczorne spotkanie w gronie przyjaciół. W restauracji podawane są dania mięsne (m.in. obłędne żeberka marynowane w whiskey), świeże sałatki, wzorowane na kuchni włoskiej makarony oraz domowe, słodkie desery, które przygotowywane są ze świeżych, lokalnych składników.

Restauracja Piekielna Kura – miejsce, które zachwyci nie tylko miłośników potraw z drobiu. Specjalnością lokalu są pyszne makarony (m.in. z krewetkami i grzybami leśnymi) oraz dania mięsne. Warto wiedzieć, że co roku w listopadzie odbywa się tu Festiwal Gęsi, podczas którego podawane są dania z dzikiego ptactwa z dodatkiem świeżych sałatek i mącznych dodatków.


⇒ Nadal głodny ? Zobacz listę najlepszych restauracji w Lubinie


Lubin – krótko historycznie

Najstarsze wykopalisko informujące o żyjących tu ludziach pochodzą z epoki kamiennej około 4000 lat temu. Odkryto grób szkieletowy dokumentujący pochodzący z tamtych czasów
Kolejne istnienie osad ludzkich na terenach dzisiejszego Lubina pochodzą z bardziej cywilizowanych czasów i sięgają do okresu kultury łużyckiej. Osady odkryte na tym terenie były miejscami przecinania się szlaków handlowych karawan kupieckich podążających z południa w kierunku Morza Bałtyckiego.

Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z połowy XII wieku. Od roku 1349 Lubin był księstwem. Po okresie wojen śląskich Lubin dostał się pod panowanie Prus, a cały region został zarządzany bezpośrednio z Berlina.
Okres władzy niemieckiej to postępująca germanizacja dążąca do wynarodowienia Polaków w imię ujednolicenia narodowego podległych terenów.

Miasto zostało wcielone do Polski po zakończeniu II wojny. Ludność niemiecka została wysiedlona, a na jej miejsce przybyli przesiedleńcy ze wschodu.
W roku 1957 odkryto w Lubinie potężne złoża miedzi. Decyzją władz powołany został do życia Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. Miasto weszło w kolejną fazę rozwoju, który trwa do dziś.

4.8/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić