21 Ciekawostek o Los Angeles

Los Angeles
foto – Pixabay

Los Angeles, Miasto Aniołów, to jedno z najbardziej znanych amerykańskich miast, które dla wielu osób jest celem podróży za ocean. Tu bowiem swoją kolebkę ma kino, to tutaj można zrobić sobie zdjęcie pod wielkim napisem „Hollywood”, ale Los Angeles to coś o wiele więcej.

Ciekawostki o Los Angeles:

1. Kiedy powstało Los Angeles, pełna nazwa miasta brzmiała „El Pueblo de Nuestra Senora Reina de los Angeles sobre el Rio Porciuncula”, co z hiszpańskiego oznacza „Miasto naszej pani królowej aniołów nad rzeką Porcjuncula”.

2. W 1892 r. w pobliżu dzisiejszego stadionu Dodger odkryto ropę naftową.

3. Do 1923 roku Los Angeles wyprodukowało jedną czwartą światowej ropy. Nadal znajduje się na trzecim co do wielkości polu naftowym w kraju.

4. Beverly Hills zaczynało jako skromne ranczo fasoli lima.

5. Na cmentarzu Forever w Hollywood pochowano mnóstwo gwiazd. Jednym z nich jest aktor podkładający głos w Looney Tunes, Mel Blanc, którego nagrobek brzmi: „To wszystko ludzie”.

6. Polizanie ropuchy jest w tym mieście nielegalne.

7. Każdej wiosny Muzeum Getty wynajmuje kozy do pielęgnacji zarośli wokół wypielęgnowanych terenów.

8. Los Angeles ma kilka pseudonimów. Najbardziej znanym jest wspomniane Miasto Aniołów. Mniej znane to Wielka Pomarańcza, Miasto Kwiatów i Słońca oraz Kraina LA LA (LA LA Land).

9. Nie zawsze LA było kolebką przemysłu filmowego – pierwotna lokalizacja znajdowała się w Atlantic City. Przeniesiono została – zasadniczo – by uciec od Thomasa Edisona, który posiadał większość patentów filmowych w kraju i ustanowił monopol na wszystkie aspekty tworzenia filmów. W Los Angeles filmowcy znaleźli wolność od jego roszczeń, tanią ziemię i mnóstwo siły roboczej.

10. Miasto skrywano pod sobą tajne tunele. Biegną one od ulic Temple i Spring do 1st Street i Grand Avenue. Niektóre z nich to opuszczone przejścia podziemne. Inne sięgają czasów prohibicji, kiedy ludzie używali ich do przemycania alkoholu do niektórych podejrzanych lokali w Los Angeles.

11. W Los Angeles nielegalne jest bicie żony przez mężczyznę paskiem szerszym niż 2 cale bez jej zgody.

12. W LA znajduje się ekskluzywny i tajemniczy Magiczny Zamek z salami widowiskowymi, sekretnymi drzwiami i tajemniczymi iluzjami. Od 1963 roku ten prywatny klub mieszczący się w starej wiktoriańskiej rezydencji służy jako baza macierzysta Akademii Sztuk Magicznych. W Magicznym Zamku odbywają się wymyślne, staromodne kolacje i pokazy magii. Niestety wejście jest tylko dla członków i ich gości. Wymagane są rezerwacje i strój formalny, a fotografowanie nie jest dozwolone.

13. Spośród amerykańskich miast Los Angeles jest drugim po Nowym Jorku pod względem liczby ludności.

14. Warner Bros. Studio zawiera replikę kawiarni Central Perk Café z serii Friends, która serwuje prawdziwą kawę i smakołyki.

15. Hollywoodzka Aleja Gwiazd obejmuje ponad 2600 gwiazd.

16. Los Angeles jest domem dla największej historycznej dzielnicy teatralnej w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych.

17. W okolicy Los Angeles znajduje się ponad 100 muzeów o różnej wielkości i przeznaczeniu.

18. Gdyby Los Angeles było osobnym krajem, jego gospodarka byłaby większa niż Arabii Saudyjskiej i Szwajcarii.

19. W Los Angeles znajduje się 225 teatrów.

20. Kultowe palmy Los Angeles, znane główne z licznych filmów, pochodzą z RPA i Indii.

21. Miasto może pochwalić się ponad 200 000 małych firm.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like