Legnica – Najlepsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Legnica to atrakcyjne pod wieloma względami i zabytkowe miasto, które położone jest w województwie dolnośląskim nad Kaczawą. Nazwa miasta nawiązuje do staropolskiej nazwy “łęg”, co oznaczało łąkę łęgową, a więc teren wilgotny lub rozlewisko. W dokumentach z dwunastego wieku Legnica nazywana jest po prostu bagnistym miejscem.

Słowianie mieli pojawić się na terenie Legnicy już w VIII wieku. Wówczas stanowiła ona centralny gród plemienia Trzebowian, od których swoją nazwę wzięła później Trzebnica. Początek rządów Piastów był również drugim początkiem dla Legnicy, bo właśnie wtedy wybudowano tu gród w stylu piastowskim. Legnica stanowiła ważny przystanek na trasie z Niemiec do Kijowa, dlatego jej położenie doprowadziło do dynamicznego rozwoju handlu i rzemiosła, a w związku z tym również miasta. Miejscowość czerpała również duże zyski z wydobycia złota w kopalni w Mikołajowicach.

W średniowieczu Legnica była drugim największym miastem na Śląsku, zaraz po Wrocławiu. W 1241 roku rozegrała się tutaj bitwa z Mongołami, która uratowała kulturę zachodnią przed rozszerzeniem się islamu.

Legnica to raj dla miłośników architektury i historii. Znajduje się w niej sporo zabytków, a najważniejszym z nich jest zamek piastowski, który ma 750 lat i jest symbolem władzy. Urzędowali tutaj nie tylko Piastowie, ale również starości habsburscy, a także urzędnicy pruscy i niemieccy. Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza wielu przebudowom, remontom i renowacjom, którym był poddawany na przestrzeni stuleci. Stanowi więc bardzo eklektyczną mieszankę różnych stylów, a z Wieży św. Piotra można podziwiać całą okolicę.

W Legnicy znajdują się również dwa ratusze, stary i nowy, baszty, katedry i kościoły, które warto odwiedzić, spacerują po mieście, którego układ nie zmienił się od dwustu lat, a więc samo w sobie przypomina naturalną ekspozycję na świeżym powietrzu. W jednej z kaplic kościoła św. Jana znajduje się Mauzoleum Piastów. W sarkofagach, które tam znajdziemy, są dziś między innymi szczątki Ks. Jerzego Wilhelma czy Ks. Zofii Elżbiety z siedemnastego wieku.

Co wart zobaczyć w będąc w Legnicy?

1. Muzeum Miedzi

Główna siedziba mieści się w dawnym pałacu opatów cysterskich, który powstał w latach 1726-1728. W ramach wystawy stałej zobaczyć można ekspozycję „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”. Prezentuje ona właściwości tego metalu oraz sposób wykorzystania przez człowieka w ciągu wieków. Eksponaty obejmują m.in. minerały miedzi, zabytki archeologiczne wykonane z miedzi i jej stopów oraz sztukę wykorzystującą miedź.

2. Rynek

Jego ozdobą są Kamienice Śledziowe, zespół 8 renesansowych kamieniczek z dekoracją sgraffitową. Wśród zabytków znajduje się również barokowa fontanna Neptuna z 1731 r., barokowy Stary Ratusz z 1740 r., Teatr im. Heleny Modrzejewskiej oraz Katedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Ciekawostkę stanowi kula z brązu z panoramą XVIII-wiecznej Legnicy,, usytuowana przy fontannie Syrenki.

3. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Neorenesansowy obiekt, który powstał w latach 1841-1842. Projektantem był Carl Ferdynand Langhans Młodszy. Teatr był wielokrotnie nagradzany, a jego misję stanowi przedstawianie „prawdziwych historii w prawdziwych miejscach”.

4. Zamek Piastowski

Do 1675 r. stanowił siedzibę książąt piastowskich, a następnie starostów habsburskich i pruskich oraz niemieckich urzędów. Zamek powstał w końcu XII w. Na dziedzińcu zamkowym zobaczyć można pozostałości kaplicy romańskiej odkryte w 1961 r., a także rekonstrukcję jej wnętrza.

5. Park Miejski

Był tworzony etapami, a obecnie stanowi najstarszy i największy park w Legnicy. Wśród atrakcji znajdują się fontanny multimedialne i muszla koncertowa. Główną oś parku stanowi aleja Orła Białego. Prócz starszych drzew jest też mnóstwo nowych nasadzeń, które powstały po huraganie z 2009 r.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Legnicy


6. Letni Park Wodny AquaFun

Oferuje wodny plac zabaw, baseny, 3 zjeżdżalnie, rwącą rzekę oraz strefę relaksu obejmującą plażę trawiastą i ceramiczną z leżakami, łóżkami do opalania i koszami plażowymi. Na głodnych i spragnionych czeka strefa gastronomii.

7. Kąpielisko „Kormoran”

Znajduje się nad sztucznym zalewem, który powstał na odnodze Czarnej Wody. Oferuje strzeżone miejsce wyznaczone do kąpieli, piaszczystą plażę oraz dużą zjeżdżalnię wodną. Na miejscu można skorzystać również z oferty wypożyczalni sprzętu pływającego.

8. Katedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Powstała w XIV w., a w XV w. dobudowane zostały kaplice fundacji rodów mieszczańskich, cechów i bractwa kurkowego. W XIX w. świątynia została przebudowana w stylu neogotyckim. Do najcenniejszych zabytków należy gotycki portal od północnego wejścia, posąg Madonny z Dzieciątkiem z XIV w. przy portalu zachodnim, epitafia z XV-XVIII w., sarkofag księcia Wacława I i jego żony, gotyckie rzeźby z XIV w., barokowy ołtarz główny z XVIII w. czy brązowa chrzcielnica z XIII w.

9. Mauzoleum Piastów

Mieści się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Powstało w latach 1677-1679. Stanowi wspaniały przykład sztuki baroku. Na uwagę zasługują zwłaszcza alabastrowe posągi autorstwa Macieja Rauchmüllera. Znajdują się tu sarkofagi Ludwiki, Chrystiana, Zofii Elżbiety, Jerzego Wilhelma i Ludwika IV pochodzących z linii legnicko-brzeskiej Piastów.

10. Kościół ewangelicki pw. Marii Panny

Wewnątrz zobaczyć można witraże wykonane przez artystów niemieckich, XVII-wieczne świeczniki i tablice nagrobne, drewnianą ambonę z XIX w. , ozdobne ławki z 1906 r. oraz bogato zdobioną emporę organową i 46-głosowy prospekt organowy.

11. Restauracja Tradycja

Serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej. W menu znaleźć można m.in. pasztet staropolski, kaszankę z cebulką i ogórkiem, flaki wołowe po staropolsku, rosół domowy, placki ziemniaczane z borowikami, pstrąga z patelni czy racuchy z jabłkami.

12. Jezioro Kunickie

Stanowi popularne miejsce wypoczynku. Skorzystać można z plaży z leżakami, zaplecza gastronomicznego czy wypożyczalni sprzętu wodnego. Do spacerów zachęca promenada, która jest podświetlana po zmroku.

13. Kościół Pokoju w Jaworze

Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał w latach 1654-1655 na mocy porozumień pokoju westfalskiego z 1648 r. Ma konstrukcję szachulcową i zbudowany został z drewna, słomy i gliny. Wewnątrz na uwagę zasługują barokowe ołtarz, ambona i chrzcielnica.

14. Muzeum Regionalne w Jaworze

Mieści się w zespole klasztoru pobenedyktyńskiego. W XV-wiecznym kościele zobaczyć można wartościowe malowidła ścienne oraz gotycko-renesansowe polichromie o tematyce pasyjnej. We wnętrzach klasztornych znajdują się wystawy z zakresu archeologii, geologii, etnografii, militariów i rzemiosła dawnego.

15. Wieża widokowa w Jaworze

Udostępniana jest przez Muzeum Regionalne. Wieża znajduje się na Zamku Piastowskim. Z wysokości 25 m rozciąga się widok na panoramę miasta oraz Pogórza Kaczawskiego. Na poddaszu znajduje się ekspozycja dotycząca historii zamku i twórczości regionalnych artystów.

16. Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu

Stanowi oddział Muzeum Miedzi w Legnicy. Wystawa ma cztery odsłony dotyczące genezy bitwy, źródeł opisujących jej przebieg, miejsca, w której się rozegrała i roli jaką odegrał poległy w walce książę Henryk Pobożny. Muzeum znajduje się w kościele pw. Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny.

17. Bazylika pw. św. Jadwigi w Legnickim Polu

Powstała w XVIII w. z inicjatywy Benedyktynów. Za projekt odpowiedzialny był czeski architekt Kilian Ignacy Dientzenhofer. Wewnątrz znajdują się freski Kośmy Damiana Asama, obrazy autorstwa Franciszka de Beckera oraz Wacława Wawrzyńca Reinera.

18. Kopalnia Złota „Aurelia” w Złotoryi

Do zwiedzania udostępniona jest trasa o długości ok. 100 m. Sama kopalnia powstała w 1660 r. w celu poszukiwania rud miedzi. Poza miedzią znaleziono tu również srebro, jednak o wydobyciu złota nie ma informacji.

19. Muzeum Złota w Złotoryi

Mieści się w budynku z II poł. XVII w. Wystawy prezentują tematykę związaną z górnictwem złota, zawodami w płukaniu złota oraz pozyskiwaniem złota w regionie kaczawskim. Można tu również zobaczyć eksponaty archeologiczne, geologiczne, bibliofilskie i numizmatyczne.

20. Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie

Główną atrakcję stanowi rekonstrukcja XIX-wiecznego pieca bliźniaczego, który składa się z dwóch baszt. W sąsiadującej z piecem Izbie Tradycji Górniczych można zapoznać się z historią wydobycia na tym terenie. Na terenie skansenu początek bierze ścieżka edukacyjna „Synklina Leszczyny”, która prowadzi przez obszar dawnej kopalni „Ciche Szczęście”. Mieści się tu również Karczma Górnicza.

21. Wieża widokowa Radogost

Znajduje się na szczycie wzniesienia stanowiącego część dawnego wulkanicznego komina, które wznosi się się na wysokość 398 m n.p.m. Kamienno-ceglana wieża ma 22 m wysokości. Ze szczytu rozciąga się panorama Sudetów i Przedgórza Sudeckiego, Wzgórz Dalkowskich, Wzgórz Trzebnickich i Równiny Wrocławskiej.

22. Zoo Lubin – Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie

Na Szlaku Ptaków spotkać można bażanty, kiśćce, argusy, puchacze, bernikle, żurawie, czarne bociany czy papugi. Szlak Zwierząt Wiejskich obejmuje m.in. owce, kozy, osły, alpaki, króliki i kuce. Na Szlaku Zwierząt Wymarłych zobaczyć można figury odwzorowujące mamuta włochatego, tygrysa szablozębnego, tyranozaura, triceratopsa, parazaurolofa czy kecalkoatla.

23. Muzeum Historyczne w Lubinie

Zlokalizowane jest w zabytkowym budynku ratusza, który powstał w latach 1768-1769. Wystawy stałe prezentują mieszkanie górnicze z II poł. XX w., historię zbrodni z 1982 r, gdy zginęło trzech górników lubińskich, wielkoformatowe reprodukcje historycznych map Dolnego Śląska oraz eksponaty związane ze sportem i kulturą w Lubinie.

24. Klasztor Cystersów w Lubiążu

Stanowi drugi co do wielkości kompleks sakralny na świecie i określany jest jako arcydzieło śląskiego baroku. W skład zespołu wchodzi bazylika Wniebowzięcia NMP z XIV w., klasztor, pałac opatów z XVII/XVIII w. , pomocniczy kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. W krypcie pod bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich i mumie opatów i zakonników.

25. Średzki Park Wodny

W strefie rekreacyjnej znajduje się basen z masażami ściennymi, biczami wodnymi, gejzerem i podwodnymi leżankami, 47-metrowa zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci i jacuzzi. Park obejmuje również basen sportowy, saunarium, siłownię oraz restaurację Aqua-Bar.

26. Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej

Mieści się w gotyckim ratuszu. Wśród najcenniejszych eksponatów znajduje się korona gotycka z orłami, zapona srebrne grosze praskie z I poł. XIV w. oraz klejnoty monarsze., z których najstarszy pochodzi z końca XII – początku XIII w.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić