Kuźnica Atrakcje 2022 🗺️ Ciekawe Miejsca

fotografia by Jacek Plewa (Jacek555) / Wikipedia

Kuźnica to niewielka miejscowość położona na Mierzei Helskiej między Chałupami a Jastarnią.

Mierzeja Helska jest wąskim paskiem lądu wychodzącym w morze. Od strony północnej brzegi Mierzei oblewają wody Morza Bałtyckiego, od południa do brzegu dobijają fale Zatoki Puckiej, stanowiącej integralną część Zatoki Gdańskiej. Półwysep Helski bo to druga nazwa obowiązująca w odniesieniu do Mierzei Helskiej w najwęższym swoim miejscu ma szerokość niespełna 200 metrów. Jeśli kiedyś dojdzie do oderwania półwyspu od stałego lądu to najprawdopodobniej nastąpi to w tym miejscu. I właśnie tam znajduje się malownicza miejscowość Kuźnica.

Kuźnica- krótko historycznie

Pierwsze pisane wzmianki o Kuźnicy pochodzą z II połowy XVI wieku. Z zapisów wynika, że dzisiejszy półwysep w dawnych czasach składał się z ciągu małych wysepek, które z biegiem czasu połączyły się. Nie ma żadnych dokumentów świadczących, że tak rzeczywiście było. Najprawdopodobniej zapisy te są związane z powtarzającym się zjawiskiem przelewania się sztormowych fal przez ten wąski skrawek lądu. Jako, że rejon Kuźnicy jest najwęższym miejscem półwyspu, zjawisko to powtarza się co pewien czas i ten fakt mógł zadecydować o takim zapisie.
Nie zmienia to faktu istnienia w tym miejscu osady rybackiej.
W zapisach historycznych znajduje się również wzmianka, że w miejscu tym zbudowano fort obronny z 200 osobową załoga. Fort nazwany został „Kazimierzowo”i miał stanowić ochronę Władysławowa od strony Helu, skąd spodziewano się ataku szwedzkiego. Po zakończeniu walk ze Szwedami w czasie „Potopu Szwedzkiego”umocnienia opustoszały i dalszy ich los jest nieznany.

Z racji położenia Kuźnicy nic dziwnego, że jej mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem. Mało jest miejsc na świecie, w których jeden rybak raz może łowić ryby na otwartym morzu, a drugi wypływać na połów na spokojne wody zatoki.
Położenie Kuźnicy i rodzaj profesji uprawianej przez jej mieszkańców sprawił , że ta wieś okrzyknięta została stolicą rybaków. Do dziś Kuźnica jest ważnym portem rybackim.
Ciekawostką jest to, że w osadzie rybackiej w 1921 roku zarejestrowane były 3 spośród 4 polskich łodzi motorowych. Czwarta łódź zarejestrowana była w niedalekim Helu.

Wieś letniskowa Kuźnica

Urok miejsca i walory turystyczne sprawiły, że już w 1922 roku powstał tu pierwszy pensjonat dla wczasowiczów, a po nim pojawiały się następne. Kuźnica była pierwszą miejscowością na półwyspie, która rozpoczęła działalność jako ośrodek wypoczynkowy.

W latach 30 XX wieku wybudowano we wsi kościół z bardzo ciekawą amboną w kształcie łodzi. Wcześniej spotkania modlitewne odbywały się w kapliczce obok szkoły. Na miejscowym cmentarzu znajduje się symboliczny grób upamiętniający rybaków i żołnierzy, ofiar wojen i żywiołów.

W Kuźnicy rok rocznie organizowana jest pielgrzymka wodna rybaków. Podczas pielgrzymki rybacy w tradycyjnych łodziach, przebywają trasę do Pucka na odpust św. Pawła i Piotra

Przez wieś prowadzi linia kolejowa prowadząca do Helu. W miejscu największego przewężenia półwyspu, tory kolejowe położone są niespełna 28 metrów od wydm i plaży. Miejsce to jest jedynym na polskim wybrzeżu, gdzie linia kolejowa biegnie tak blisko brzegu morskiego.

4.5/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić