Południowa granica Polski to pasma górskie. W kilku miejscach górotwór utworzył miejsca w których przejście z jednej na drugą stronę gór było ułatwione przez powstałe doliny i kotliny. Jednym z najszerszych miejsc stanowiących doskonały teren do wędrówek z południa na północ oraz odwrotnie jest Kotlina Kłodzka.
Miejsce to otoczone masywami górskimi idealnie nadawało i nadaje się na zorganizowanie na tym obszarze dogodnych dróg. W historycznym ujęciu były to też miejsca jednymi z najsilniej bronionych terenów zabezpieczających przed zakusami nieprzyjacielskimi. Takim miejscem z licznymi zamkami i twierdzami jest Kotlina Kłodzka.
1. Kotlina Kłodzka jest położona w Sudetach Środkowych otoczona przez Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika.
2. Środkiem Kotliny Kłodzkiej płynie Nysa Kłodzka będąca zarazem zlewiskiem dla Białej Lądeckiej, Bystrzycy Dusznickiej i Ścinawki.
3. W południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej znajduje się w Kudowie-Słone duże przejście graniczne międzynarodowego szlaku komunikacyjnego z południowej Europy na północ. Podobne znaczenie ma znajdujące się w południowo-wschodniej części Kotliny przejście graniczne w Boboszowie.
4. Największym miastem Kotliny Kłodzkiej jest miasto Kłodzko. Główne miasto ziemi kłodzkiej ma prawie 27 tysięcy mieszkańców. Miasto jest położone u podnóża południowo-wschodnich Gór Bardzkich. Przez miasto przechodziła jedna ze średniowiecznych dróg będących częścią Szlaku Bursztynowego. Już w średniowieczu miejsce to odgrywało ważną rolę w ochronie wiodących tutaj szlaków komunikacyjnych. Pierwsze wzmianki dotyczące Kłodzka pochodzą z roku 981. W II połowie XVI wieku w Kłodzku zbudowano zamek obronny. W latach 1680-1702 zamek został przebudowany i na jego podstawie wzniesiono bastion twierdza. Twierdza Kłodzko jest jedną z największych atrakcji nie tylko miasta, ale także całego regionu.
5. Twierdza Kłodzko. Jak wspomniano wyżej jest to duża budowla fortyfikacyjna, której początki sięgają czasów okupacji austriackiej. Dalsza rozbudowę i modyfikację przeobrażającą dawny austriacki fort obronny, przeprowadzono za czasów panowania na tym terenie Prus i króla Fryderyka II. Twierdza w Kłodzku była jednym z elementów całego systemu fortyfikacyjnego stworzonego przez Fryderyka II mającego chronić Prusy od strony wschodniej. System obronny oparty był na zbudowaniu linii obronnej obejmującej twierdze w Szczecinie, Głogowie, Wrocławiu, Świdnicy, Srebrnej Górze, Kłodzku aż po Nysę na południu. Twierdza zgodnie ze swoim przeznaczeniem przetrwała do roku 1867 kiedy to podjęto decyzję o jej rozbrojeniu. Od tego czasu była bardziej wykorzystywana jako więzienie niż jako obiekt militarny.
W roku 1960 Twierdza Kłodzka została zakwalifikowana do zabytków i udostępniona dla ruchu turystycznego. Turyści mają do swojej dyspozycji trasę turystyczną licząca 1000 metrów długości i poprowadzoną zarówno częścią nadziemną jak i podziemnymi korytarzami.
6. Góry Stołowe wchodzące w skład Kotliny Kłodzkiej są najchętniej odwiedzanym miejscem z całej Ziemi Kłodzkiej.
7. Na terenie Kotliny Kłodzkiej znajduje się jedna z najciekawszych polskich jaskiń. Jest nią Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.
8. Twierdza Srebrna Góra została zbudowana w latach 1765-1777. Miała swój chrzest bojowy w czerwcu 1807 roku podczas wojen napoleońskich. Oparła się atakującym ją wojskom sprzymierzonym z Napoleonem. Dziś ten będący w swoim czasie największym w Europie górskim bastionem obronnym obiekt, został częściowo wyremontowany i oddany do zwiedzania turystom.
9. W Ząbkowicach Śląskich znajduje się słynna krzywa wieża. Jest ona najwyższą krzywą wieża w Polsce ma 34 metry wysokości, a na jej szczyt prowadzi 139 schodów. Wieża jest najprawdopodobniej pozostałością po nieistniejącym zamku z XIV wieku.
10. Na trenie Kotliny Kłodzkiej położone są jedne z najsłynniejszych w Polsce uzdrowisk. Znajdują się one w Kudowie, Dusznikach, Lądku Zdroju, Polanicy, Wielopolu.
11. Kotlina Kłodzka to nie tylko teren idealny do rozpoczynania wycieczek w otaczające ją góry, to także miejsce ciekawych i bardzo atrakcyjnych spływów kajakowych i pontonowych. Przełom Nysy Kłodzkiej w okolicach Barda jest zaliczany do jednych z bardziej atrakcyjnych miejsc uprawiania raftingu w Polsce.
12. Nieczynna Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest kolejnym bardzo atrakcyjnym miejscem na mapie Kotliny Kłodzkiej.
13. Międzygórze docenione turystycznie przez księżną Mariannę Orańską do dziś przyciąga rzesze turystów. Niesamowity klimat związany z typową dla alpejskiego krajobrazu zabudową sprawia, że do wioski tej przylgnęła nazwa Mały Tyrol.
14. Zieleniec będący dzisiaj dzielnicą Dusznik-Zdroju przyciąga zimą licznych zwolenników białego szaleństwa. Stoki Zieleńca jako jedne z nielicznych miejsc w Polsce, bardzo długo zachowują pokrywę śnieżną sprawiając, że sezon narciarski jest jednym z najdłuższych w kraju.
15. Kotlina Kłodzka jest bardzo ciekawym turystycznie regionem Polski. Praktycznie każdy może tutaj znaleźć dla siebie ciekawe miejsca zarówno w porze letnich wakacji jak również w ciągu całego roku.