44 Ciekawostki o państwie Kolumbia

kolumbia
foto – Pixabay

Kolumbia znana jest ze swoich znaczących zasobów naturalnych, nowoczesnych miast i różnorodnej kultury. W ostatnich latach rząd poczynił duże postępy w celu zapewnienia pokoju z rewolucjonistami, zminimalizowania przestępczości i ochrony silnych instytucji demokratycznych, a kraj szczyci się rosnącą gospodarką.

Obecnie Kolumbia swą popularność zawdzięcza serialowi “Narcos”.

1. Nazwa Kolumbia

Nazwa “Kolumbia” pochodzi od nazwiska włoskiego nawigatora i odkrywcy Krzysztofa Kolumba, który przyczynił się do kolonizacji obu Ameryk i stworzenia nowoczesnego świata zachodniego.

2. Stolica Kolumbii

Stolicą i największym miastem Kolumbii jest Bogota, zamieszkiwana przez ponad 7 milionów ludzi. Co czyni ją trzecim najludniejszym miastem w Ameryce Południowej.

3. Ludność Kolumbii

Kraje ten zamieszkiwany jest przez 50 milionów mieszkańców.

77,1% ludności Kolumbii mieszka na terenach miejskich.

Większość Kolumbijczyków, w rzeczywistości ponad 99%, mówi po hiszpańsku.

4. Flaga Kolumbii

Flaga Kolumbii ma trzy pasy w trzech różnych kolorach: żółty, szerszy od pozostałych, symbolizuje bogactwo jej ziemi; niebieski jest symbolem nieba, dwóch oceanów, które opływają kolumbijskie wybrzeża i rzek; a czerwony pas przypomina o krwi przelanej przez patriotów, aby osiągnąć tak bardzo wymarzoną niepodległość.

5. 12% światowej produkcji kawy pochodzi z Kolumbii

Kawa z Kolumbii cieszy się uznaniem na całym świecie. Jest to jeden z głównych produktów eksportowych kraju. Kolumbia jest trzecim producentem kawy na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje Brazylia.

Produkcja kawy przynosi ponad 20% dochodów Kolumbii.

6. Kawa wpisana na listę UNESCO

W 2011 roku UNESCO uznało Krajobraz Kulturowy Kawy w Kolumbii, obszar regionu Paisa, znany również jako Trójkąt Kawowy, za światowe dziedzictwo.

7. Kolumbijskie szmaragdy

Kolumbia jest również wiodącym na świecie producent szmaragdów.

Szmaragdy to zielone kamienie szlachetne, które są wysoko cenione w przemyśle jubilerskim na całym świecie. Kolumbia stanowi 70 do 90 % światowego rynku szmaragdów. Jego komercjalizacja sięga czasów prekolumbijskich.

8. Flaga Kolumbii

Flaga Kolumbii ma trzy pasy w trzech różnych kolorach: żółty, szerszy od pozostałych, symbolizuje bogactwo jej ziemi; niebieski jest symbolem nieba, dwóch oceanów, które opływają kolumbijskie wybrzeża i rzek; a czerwony pas przypomina o krwi przelanej przez patriotów, aby osiągnąć tak bardzo wymarzoną niepodległość.

9. Motto Kolumbii

Oficjalnym mottem Kolumbii jest “Libertad y Orden”, co oznacza “Wolność i porządek”.

10. Kolumbia jest 25. największym krajem na Ziemi

Kolumbia jest niemal cztery razy większa od Polski ( 1 143 tys. km2 vs 312 tys. km2 )

W Ameryce południowej pod względem zajmuje czwarte miejsce.

11. Najpopularniejszym sportem w Kolumbii jest piłka nożna

  • Drużyna narodowa jest obecnie numerem 16 w światowym rankingu FIFA (10.2021)
  • przydomek piłkarzy oraz pozosta “Los Cafeteros”, co oczywiście jest nawiązaniem do kawy
  • Kolumbijska drużyna narodowa wygrała Copa América (Mistrzostwa Ameryki Południowej) w 2001 roku.

12. Język Kolumbii

99% ludności mówi po hiszpańsku. Istnieje ponad sześćdziesiąt języków tubylczych i kreolskich, używanych na poziomie lokalnym i regionalnym.

13. Jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie

Kolumbia jest często uznawana za jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie
W rzeczywistości, w 2013 i 2014 roku Kolumbia twierdził, że “# 1 Najszczęśliwszy kraj na świecie” tytuł według badań Barometr szczęścia i nadziei Fundacji. I Kolumbia jest zawsze w pobliżu szczytu listy.

14. Legenda o “El Dorado”

Powstanie legendy o “El Dorado”, mieście, które miało posiadać duże zasoby złota, przypisuje się ceremonii Muisca (rdzenna ludność Kolumbii), podczas której nowy wódz został obsypany złotym pyłem.

15. Kuchnia Kolumbijska

  • Jednym z narodowych dań Kolumbii jest tradycyjne andyjskie danie, które pochodzi z Bogoty, zwane Ajiaco. Jest to zupa lub gulasz zawierający kurczaka, kukurydzę i ziemniaki przyprawione guasca, lokalnym ziołem.
  • Changua to popularne danie śniadaniowe. W skrócie można powiedzieć, że changua to kolumbijska zupa przyrządzana z mleka i jajek.
  • W Narino, tradycyjnym daniem jest pieczona świnka morska podawana z ziemniakami!
  • Kolumbijczycy zazwyczaj piją kawę “tinto“, czyli czarną z cukrem

16. Aguardiente jest uważany za napój narodowy

Narodowym napojem Kolumbii jest lukrecjowa woda ognista znana jako Aguardiente.
Lokalnie produkowany likier z trzciny cukrowej jest słodki, tani i najlepiej podawać go bez dodatków.

17. Kolumbia ma ponad 30 różnych rodzajów egzotycznych owoców
Czy to zmiksowane na owocowe smoothie, czy też zerwane prosto z drzewa, Kolumbia jest rajem dla miłośników owoców. Oto tylko kilka z unikalnych owoców tropikalnych, które można znaleźć na lokalnych rynkach.

Araza. Kwaśny owoc z Amazonii.
Carambolo. Znany również jako Starfruit.
Cherimoya. Jabłko cukrowe.
Curuba. Odmiana owocu męczennicy.
Granadilla. Smakowity pomarańczowy owoc podobny do passiflory.
Guama. Znany również jako fasola lodowa.
Guanabana. Miękki, biały miąższ, który najlepiej spożywać w smoothie.

18. Hymn narodowy jest grany dwa razy dziennie w publicznym radiu i telewizji

Jest to jedna z najbardziej uderzających ciekawostek Kolumbii. Każdego dnia zarówno publiczne radio, jak i telewizja są ustawowo zobowiązane do

19. Kolumbijczycy mają 18 dni świąt państwowych w roku

Kolumbia ma  njedną z największych liczbie świąt państwowych na świecie. jedynym krajem, który ma więcej świąt państwowych mają tylko Indie

20. Kolumbia ma drugie co do wielkości obchody karnawału w całej Ameryce Południowej

Każdy słyszał o karnawale w Rio, ale niewiele osób wie, że druga co do wielkości uroczystość odbywa się w karaibskim mieście Barranquilla w Kolumbii.

21. Shakira jest Kolumbijką, urodziła się w Barranquilla

22. Tejo – narodowy sport Kolumbii 

Gra w tejo w Kolumbii jest niemal religią: nie ma miasta, w którym nie można by znaleźć miejsca, gdzie można w nią zagrać. Nie wiesz, co to jest? Polega ona na rzucaniu metalowym dyskiem w glinianą powierzchnię i zbliżaniu się jak najbliżej do centralnego okręgu. Nie myśl jednak, że jest to łatwe: będziesz w odległości około 20 metrów, więc musisz być dobrym strzelcem. Tejo jest jedynym kolumbijskim sportem narodowym, który narodził się w Turmequé, wiosce w departamencie Boyacá, i mówi się, że grali w niego rdzenni wojownicy ponad 400 lat temu.

23 Pierwotni mieszkaćy Kolumbii

Obszar dzisiejszej Kolumbii był pierwotnie zamieszkiwany przez rdzenne plemiona Muisca, Quimbaya i Tairona. W 1499 roku przybyli Hiszpanie i skolonizowali te tereny, nazywając je Nową Granadą.

24 Różne nazwy

Simón Bolívar proklamował niepodległość od korony hiszpańskiej w 1819 r.  Razem z Wenezuelą Kolumbia utworzyła federację Wielkiej Kolumbii, którą z czasem zasiliły Panama oraz Ekwador.

Od 1831 do 1886 r. kraj ten nosił cztery różne nazwy: Republika Nowej Grenady, Konfederacja Grenadyjska, Stany Zjednoczone Kolumbii i wreszcie Republika Kolumbii.

25. Kolumbijska Cartagena

Kolumbijskie stare miasto Cartagena zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku ze względu na swoje budynki z epoki kolonialnej i ogromne kościoły.

Dziś miasto Cartagena jest główny miastem portowym w Kolumbii

26. Góra Kolumba

Pico Cristóbal Colón, który na wysokości 5 775 metrów jest najwyższą górą Kolumbii. Choć trwa dyskusja czy jednak minimalnie wyższa nie jest Góra Simon Bolivar.

27. Parki Narodowe w Kolumbii

Kolumbia ma 60 parków narodowych, które obejmują ponad 10% kraju.

Prawdopodobnie najbardziej znany park narodowy Kolumbii, Park Narodowy Tayrona, jest domem dla 108 gatunków ssaków, 300 gatunków ptaków, 31 gatunków gadów i 401 gatunków ryb morskich i rzecznych, jak również 770 gatunków roślin.

28. Kolumbia jest drugim najbardziej zróżnicowanym biologicznie krajem na świecie

Występuje tu wiele gatunków endemicznych i ma bardzo ciekawą florę i faunę.

Gatunki endemiczne są prawie nieskończone i ma niesamowitą ilość fauny i flory. Zarejestrowano ponad 50 000 gatunków, w tym 4000 gatunków orchidei, ponad 3000 różnych motyli i około 2000 gatunków ptaków

Każdy słyszał o brazylijskiej puszczy amazońskiej, ale niewiele osób wie, że Amazonia obejmuje również część Kolumbii, Peru, Wenezueli i Ekwadoru.

W rzeczywistości lasy te pokrywają jedną trzecią powierzchni kraju. Ponad 10 % całej Amazonii znajduje się na terytorium Kolumbii.

29. Główny eksporter kwiatów

Jako jeden z krajów o największej różnorodności gatunków kwiatów na świecie (ponad pięćdziesiąt tysięcy), Kolumbia jest drugim co do wielkości eksporterem kwiatów na świecie. Wśród różnych gatunków wyróżnia się 3.500 rodzajów storczyków, z których 233 są rodzime. Jest również wiodącym producentem goździków i drugim co do wielkości producentem róż.

W Kolumbii organizowany jest największy na świecie Festiwal Kwiatów.

30. Największe opady deszczu na świecie

Miasto Loro w Chaco doświadcza największych rocznych opadów deszczu na świecie.

31. Kolumbia ma pod ziemią działający kościół wykonany z soli

200 metrów pod ziemią, w opuszczonej kopalni soli, znajduje się Katedra Solna w Zipaquirá. Jest to zarówno działający kościół katolicki, jak i atrakcja turystyczna. Miłośnicy religii często pielgrzymują do tej imponującej jaskini.

32. Zaginione miasto w Kolumbii zawiera ruiny starsze niż Machu Picchu

Głęboko w górach Sierra Nevada leży starożytne miasto, które powoli zostało pochłonięte przez dżunglę. W latach 70-tych XX wieku miasto zostało ponownie odkryte i stwierdzono, że jest o 650 lat starsze od słynnych ruin Machu Picchu.

33. Rdzenni mieszkańcy Kolumbii

Rdzenna ludność zamieszkuje to terytorium od co najmniej 12.000 lat p.n.e.
Kolumbia była bardzo dobrze prosperującym krajem przed przybyciem Krzysztofa Kolumba. W rzeczywistości istnieją dowody na to, że rdzenna ludność zamieszkiwała to terytorium ponad 14 000 lat temu. Jest to tak zwana epoka prekolumbijska.

Istnieją jeszcze pewne społeczności plemienne, które nadal żyją tak jak ich przodkowie, głównie w dorzeczu Amazonki. Jednak prawie wszystkie te ludy stopniowo porzuciły swoje zwyczaje pod wpływem kultury latynoskiej i kolumbijskiej.

34. W Kolumbii jest rzeka o 5 różnych kolorach

Caño Cristales jest naturalnym cudem Kolumbii i jest fascynujący, ponieważ ma pięć różnych kolorów. Jest znany z tego, że jego wody są żółte, zielone, niebieskie, czerwone i czarne. Różne kolory są spowodowane przez algi, która żyją w korycie rzeki.

35. Jadalne mrówki

Jedną z najbardziej nietypowych przekąsek, jakich można spróbować w Kolumbii są “hormigas culonas”. Cechą charakterystyczną tych ogromnych mrówek są duże, nabrzmiałe pośladki.

Przygotowuje się je prażone lub smażone, solone i spożywane jak orzeszki ziemne.

36. Palmy woskowe

W Dolinie Cocora można zobaczyć słynne palmy woskowe, palmy, które osiągają wysokość do 60 metrów. Drzewo to jest symbolem narodowym Kolumbii.

37. Dwie wody

Jest to jedyny kraj w Ameryce Południowej, którego wybrzeża leżą nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim.

39. Największy na świecie Festiwal Salsy

Taniec w Kolumbii to nie żart. Z klubami salsy na każdym rogu, muzyka jest ogromną częścią codziennego życia w tym kraju. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj odbywa się największa zorganizowana coroczna impreza salsowa. World Salsa Festival w Cali, Kolumbia przyciąga ponad 44,000 ludzi na 4-dniowe wydarzenie. Festiwal Kwiatów w Medellin zdobywa światowe uznanie każdego sierpnia, kiedy to kwiatowe parady i widowiska wychodzą na ulice, tworząc naprawdę piękny (i ogromny) spektakl kulturalny.

40. Piętnastka obchodzona jest w wielkim stylu

Kiedy dziewczyna kończy 15 lat, tradycyjnie organizuje się dla niej imprezę z okazji Quinceañera. Jest to czas świętowania tego, że dziewczynka staje się kobietą. W krajach latynoskich jest to jeden z najbardziej wyjątkowych dni dla każdej dziewczyny.

Na cześć solenizantki, która zakłada galową suknię i otrzymuje prezenty od gości, odbywa się zazwyczaj wielkie przyjęcie.

41. Wiek jest ceniony w Kolumbii

Im człowiek jest starszy, tym jego głos staje się silniejszy. Starsi ludzie są głęboko szanowani w całym kraju.

42. Kolumbia na 4. miejscu na świecie pod względem zabiegów kosmetycznych

Powiększanie piersi, plastyka brzucha i liposukcja. Ponad 75 000 turystów przyjechało do Kolumbii w zeszłym roku, aby skorzystać z tańszych cen i łatwo dostępnych zabiegów kosmetycznych. A dzięki kolumbijskiej miłości do kobiecej sylwetki, chirurgia plastyczna stała się ważną gałęzią przemysłu i powszechnie akceptowaną częścią życia.

43. Kolumbia jest jedynym globalnym partnerem NATO w Ameryce Łacińskiej

44. Gospodarka Kolumbii jest trzecią co do wielkości w Ameryce Południowej

45. Carnaval de Negros y Blancos

Carnaval de Negros y Blancos, czyli Festiwal Czarnych i Białych, obchodzony przez tydzień na początku stycznia, jest głównym wydarzeniem w południowej Kolumbii i został wpisany na listę UNESCO.

46. Carnaval del Diablo

Carnaval del Diablo, czyli Festiwal Diabła, odbywa się w mieście Rio Sucio w latach nieparzystych. Łączy w sobie rdzenne wierzenia pogańskie z katolickimi i charakteryzuje się ucztami, kostiumami, tańcem, muzyką i poezją, aby odpędzić złe duchy.

47. Wielkanoc w Kolumbii

Wielkanoc jest największym świętem roku w katolickiej Kolumbii, a w Popaya, powszechnie uważanym za religijne centrum kraju, odbywa się parada, podczas której ludzie niosą ulicami duże drewniane platformy przedstawiające sceny z Biblii: przez wielu jest ona uważana za najwspanialszą w Ameryce Południowej.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like