Kalisz turystycznie 🗺️ Atrakcje i co warto zobaczyć w 2024?

fotografia – Pixabay

Kalisz to jedno z największych i najbardziej atrakcyjnych miast turystycznych w województwie wielkopolskim. Położone jest na Wysoczyźnie Kaliskiej nad dwoma rzekami: Prosną i Swędrnią. Nazwa Kalisz pochodzi od słowa “kalys” oznaczającego bagna, które prawdopodobnie oznaczało podmokłe tereny u ujścia Swardnii.

Najważniejsze zabytki Kalisza

1. Katedra św. Mikołaja Biskupa

Katedra św. Mikołaja Biskupa została wybudowana w połowie XIII wieku i jest wspaniałym przykładem budowli gotyckiej. Wnętrze zdobi prezbiterium z malowidłami Włodzimierza Tetmajera i bogato zdobiony, barokowy ołtarz. Świątynia ta była miejscem m.in. chrztu Adama Asnyka i ślubu Marii Konopnickiej.

2. Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Świątynia prawosławna w stylu neoromańskim, która wzniesiona została w latach 1928- 1930. We wrześniu podczas Święta Ulicy Niecałej w tym miejscu odbywa się koncert muzyki cerkiewnej, który jest jednym z najciekawszych wydarzeń w mieście.

3. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Bazylika mieści się przy placu św. Józefa w centralnej części miasta. Kościół ten wybudowany został w XIV wieku i jest budowlą w stylu barokowym z gotyckim wnętrzem. Ciekawostką jest, że świątynię tą corocznie odwiedza około 200 tysięcy pielgrzymów i turystów z całego świata.

4. Rynek

Rynek w Kaliszu jest z pewnością jednym z najpiękniejszych miejsc w całym mieści. Znajduje się tu neoklasycystyczny Ratusz, a okolice ozdabiają piękne uliczki z zabytkowymi kamienicami. Mieszczą się tu nie tylko sklepy, bary i restauracje, ale również niewielkie prywatne muzea i obiekty o znaczeniu historycznym.

5. Baszta Dorotka

Baszta Dorotka to pozostałość po średniowiecznych murach obronnych, które wzniesione zostały przez Kazimierza Wielkiego. Była ona wielokrotnie przebudowywana po pożarach i rozbiórkach, a swoją obecną formę przybrała w połowie XVI wieku. Ta część murów obronnych zajmowana była prawdopodobnie przez lokalne więzienie.

Muzea w Kaliszu

W Kaliszu znajduje się wiele obiektów muzealnych, które kolekcjonują przedmioty o charakterze historycznym. Jednym z najważniejszych jest Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, które poświęcone jest badaniu okazów archeologicznych i etnograficznych z całego miasta i jego okolic. Poza główną siedzibą muzeum obejmuje również dworek Marii Dąbrowskiej w Rusowie, Rezerwat Archeologiczny oraz Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza.

Ważnym obiektem muzealnym jest Muzeum im. G. J. Osiakowskich, które znajduje się w piwnicach jednej z zabytkowych kamienic. Nazwa wzięła się od nazwisk ostatnich właścicieli kamienicy, którzy podczas II wojny światowej zginęli w getcie łódzkim. Muzeum prezentuje wystawy związane z historią Kalisza, a wśród jego zasobów znajdują się przedmioty pochodzące z XVIII wieku.

Kalisz to miasto, w którym doskonale będą czuć się osoby aktywne fizycznie. Znajduje się tu duży aquapark pełen zjeżdżalni i wodnych atrakcji oraz kilka rozległych parków miejskich.

Miasto to jest również świetną bazą wypadową do innych dużych miejscowości w województwie wielkopolskim, takich jak Krotoszyn, Jarocin czy Ostrów Wielkopolski. W niedalekiej odległości znajdują się również jeziora i zbiorniki wodne, w tym największy Jeziorak, który w sezonie letnim stanowi doskonałą atrakcję dla całej rodziny.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Kaliszu


Krótka historia Kalisza

Pierwsze osady na tym terenie pochodzą z epoki neolitycznej, a liczne wykopaliska archeologiczne świadczą o bogatych wpływach różnych kultur – m.in. kultury celtyckiej i rzymskiej – na mieszkających tu osadników. Kalisz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, a pierwsze grody w tym miejscu zostały wzniesione w już w VIII wieku. Miasto to przez wieki było ważnym ośrodkiem handlowym, prawdopodobnie również należało do jednego z punktów Szlaku Bursztynowego. Przez wiele setek lat Kalisz był główną częścią województwa oraz historyczną stolicą wielkopolski.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić