Jakie buty dla miłośników gór?

Buty w góry to bardzo zróżnicowana grupa obuwia. Wysoka specjalizacja sprawia, że przed wybraniem odpowiedniego modelu powinniśmy się zastanowić, czy buty zapewnią nam odpowiedni komfort w czasie podejmowanych aktywności. Zupełnie innym obuwiem powinny się zainteresować osoby pokonujące tylko łatwiejsze szlaki turystyczne, których wycieczki ograniczają się najczęściej do weekendowych wypadów, a zupełnie inne miłośnicy wielodniowych trekkingów w niełatwym terenie.

Tylko odpowiednio dobrane buty dają gwarancję wygody, a także trwałości podczas pokonywania wielu kilometrów szlaków. W przypadku obuwia w góry nie zawsze też droższe znaczy lepsze. Bardzo łatwo możemy się zawieść, jeśli kupimy buty nieprzystające do warunków na szlaku czy ścieżce. Ciężkie buty alpinistyczne to jeden z gorszych wyborów na łatwiejsze szlak pokonywane w letnim upale. Stąd też warto wiedzieć jakie mamy opcje i jakie buty będą dla nas najlepsze.

Buty na górskie szlaki

Najpopularniejszym wyborem na górskie ścieżki są bez wątpienia buty trekkingowe. Występują w wielu wersjach, zarówno takich z niska cholewką, jak i z wysoką. Te pierwsze świetnie sprawdzają się latem, a te drugie w przejściowych porach roku oraz zimą. Wysokość chlewki ma również znaczenie w przypadku kiedy nosimy ze sobą ciężki plecak. Dodatkowe obciążenie sprawia wtedy, że nasze kostki są bardziej narażone na skręcenie oraz inne kontuzje. Warto wtedy zdecydować się na obuwie z nieco sztywniejszą, wysoką cholewką, która zapewni dodatkowe wsparcie w stawie skokowym. Damskie i męskie buty trekkingowe cechują się dużą wytrzymałością. Ich cholewki są najczęściej dodatkowo wzmocnione gumowym otokiem. Istotnym elementem tego typu obuwia jest też podeszwa. Musi być odpowiednio sztywna, aby dobrze odgradzała stopę od kamieni i ostrych skał, a jednocześnie na tyle elastyczna, aby gwarantowała maksymalny komfort podczas każdego kroku. Bardzo istotnym elementem obuwia do trekkingu jest również bieżnik. Musi być tak ukształtowany, aby sprawdzał się na zróżnicowanym podłożu – w trawie, na skałach czy na kamieniach. Poza tym musi oferować wysoką przyczepność zarówno na podejściach jak i w czasie schodzenia. Wśród obuwia na dłuższe wycieczki po górach możemy wyróżnić zarówno modele męskie, jak i damskie buty trekkingowe, przygotowane specjalnie dla miłośniczek gór. Oprócz większego wyboru kolorystyki są one specjalnie dostosowane do kształtu damskiej stopy.

Buty na łatwiejsze ścieżki

Kiedy poruszamy się w łatwiejszym terenie, także nasze obuwie może być znacznie lżejsze. W lesie czy w dolinach doskonale sprawdzają się buty turystyczne i outdoorowe. Tego typu obuwie posiada sporo zapożyczeń z butów sportowych. Gruba warstwa amortyzacyjna czy lekkie materiały zastosowane w cholewkach sprawiają, że obuwie zachowuje bardzo niską wagę. Świetnie sprawdza się więc podczas dynamicznego marszu z niedużym plecakiem. Buty tego typu są bardzo chętnie wybierane również na wyjazdy nad jezioro, wakacyjne pobyty na kempingu, a nawet do codziennego użytkowania. Wysoki komfort oraz wszechstronność ich konstrukcji sprawiają, że sięgają po nie niemal wszystkie aktywne osoby.

Specjalistyczne buty w góry

Najbardziej zaawansowanym obuwiem są z pewnością buty w wysokie góry. Mowa tu o obuwiu alpinistycznym i himalajskim. Tego typu buty sprawdzają się tylko na większych wysokościach, gdzie wymagana jest szczególna ochrona przed mrozem. Obuwie wysokogórskie ma bardzo solidną konstrukcję. Najczęściej posiada zintegrowane ochraniacze przeciwśnieżne i pełny gumowy otok. Podeszwa butów jest na tyle sztywna, że niemal się nie ugina, przez co do obuwia możemy zapiąć raki automatyczne. Tego typu obuwie sprawdza się tylko podczas zdobywania najwyższych szczytów świata. Budowę zupełnie odmienną od większość butów turystycznych posiada też obuwie do biegów górskich. Buty te wyróżniają się przed wszystkim kształtem podeszwy, który pozwala na łatwiejsze przetaczanie się stopy. Bardzo ważnym elementem jest śródpodeszwa, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej amortyzacji. Cały but musi przy tym oferować wysoką stabilność na nierównym górskim podłożu. Chociaż obuwie trailowe jest projektowane z myślą o bieganiu, niektóre modele są chętnie wybierane na wycieczki. Oferują bowiem wysoki komfort i są bardzo lekkie, co można szczególnie docenić w czasie letnich upałów.

Dobrze dobrane buty w góry to podstawa każdego wyjazdu, niezależnie od tego, czy zdobywasz najwyższe szczyt, czy wybierasz się na weekendową wycieczkę po łatwiejszych szlakach. Jeśli tylko nieco bardziej wciągniesz się w górskie aktywności, z pewnością szybko zauważysz, że potrzeba przynajmniej kilku par butów, aby zapewnić sobie komfort niezależnie od warunków pogodowych czy trudności wybieranego szlaku. Warto zainwestować w dobre obuwie, bo to ono będzie w największym stopniu odpowiadało za komfort podczas każdego wyjścia na szlak.

3.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić