Jak zacząć karierę w spedycji międzynarodowej?

Spedytor to agent, który działa w imieniu importerów, eksporterów lub innych firm w celu zorganizowania bezpiecznego, skutecznego i opłacalnego transportu towarów. Będziesz korzystać z systemów komputerowych, aby zorganizować najlepszy środek transportu, biorąc pod uwagę rodzaj towarów i wymagania klienta dotyczące dostawy. Będziesz korzystać z usług linii żeglugowych, linii lotniczych oraz przewoźników drogowych i kolejowych. W niektórych przypadkach firma spedycyjna sama świadczy usługę.

Spedycja — charakterystyka pracy

Firmy spedycyjne różnią się wielkością i rodzajem, od tych działających na skalę krajową i międzynarodową do mniejszych, bardziej wyspecjalizowanych firm, które zajmują się konkretnymi rodzajami towarów lub działają w określonych obszarach geograficznych.

Praca ma głównie charakter biurowy. Możliwości koncentrują się w centrach transportowych, takich jak porty, lotniska i terminale kolejowe oraz wzdłuż głównych sieci dróg. Biura są zazwyczaj zlokalizowane w pobliżu obszarów przemysłowych. Po zdobyciu dużego doświadczenia możliwe jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub wykonywanie wolnego zawodu (w tym doradztwa). Istnieje wiele małych firm z pojedynczymi biurami, które zajmują się klientami w obszarach lokalnych i niszowych z określonym rodzajem towaru lub formą transportu.

Ubiór jest zazwyczaj elegancki, ponieważ możesz spotkać się z klientami, ale w biurze dopuszczalny jest business casual. Środowisko pracy może być stresujące, ponieważ znaczna część pracy ma na celu dotrzymanie napiętych terminów dostaw. Podróże w ciągu dnia roboczego i nieobecność w domu na noc są rzadkością. W większych firmach spedycyjnych coraz częściej pojawia się możliwość podróżowania lub pracy za granicą dla doświadczonych pracowników. Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest zaletą i może być kluczowym czynnikiem przy wyborze kandydata do pracy za granicą.

Jak zostać spedytorem?

Własny biznes można założyć po zdobyciu niezwykłego i wybitnego doświadczenia. Istnieje wiele małych, pojedynczych biur zarządzających klientami w pobliskich i specjalnych strefach z określonym rodzajem przedmiotu lub rodzajem transportu. Przepisy dotyczące ubioru są zazwyczaj eleganckie, ponieważ spotkanie z klientem jest najczęściej wymagane, ale swobodny ubiór jest również w porządku. Można wejść do tego zawodu bez odpowiedniego wykształcenia. Ale stopień naukowy w zakresie logistyki, zarządzania łańcuchem dostaw, organizacji transportu, biznesu, aspektów finansowych i innych pokrewnych dziedzin zawodowych może być wyjątkowo pomocny. Spedycja międzynarodowa nie jest selektywna dla absolwentów z fundamentem w tych dziedzinach, ale kandydaci z wszystkich innych dyscyplin naukowych mogą również pracować tam.

Wielu spedytorów pracuje niezależnie i prowadzi własne firmy. Pracują również jako eksperci ds. ładunków i transportu lub potencjalnie brokerzy celni. Spedytorzy pracujący za wynagrodzeniem mają różne dochody w zależności od ich doświadczenia i wiedzy. Duże firmy spedycyjne i organizacje transportowe pracują konsekwentnie, świadcząc usługi codziennie. W związku z tym pracownicy zazwyczaj pracują w systemie zmianowym. Praca ma zasadniczo charakter biurowy.

1/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić