30 Intrygujących Ciekawostek o Iranie 🗺️

iran
foto – Pixabay

Iran to arabskie państwo, które położone jest pomiędzy Morzem Kaspijskim i dwoma zatokami: Zatoką Perską (Morze Arabskie) i Zatoką Omańską (Ocean Indyjski). Choć Iran jest państwem bardzo ortodoksyjnym i konserwatywnym, cieszy się coraz większą popularnością wśród podróżników poszukujących unikalnych, niecodziennych i niezbyt turystycznych miejsc. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Iranie – jednym z najstarszych państw na świecie!

1. Iran nazywany był wcześniej Persją. Nazwę zmieniono dopiero w 1935 roku.

2. Początki rozwiniętej cywilizacji na tym terenie sięgają około 6,5 tysięcy lat. Największy rozkwit państwa nastąpił jednak za czasów panowania Achemenidów, którzy do państwa włączyli m.in. terenu dzisiejszego Egiptu, niegdysiejszy Babilon (Mezopotamia) oraz część doliny Indusu tworząc podwaliny ogromnego Imperium Perskiego.

3. Jednym z najważniejszych zabytków starożytnych w Iranie są ruiny miasta Persepolis, które założone zostało w 518 roku p.n.e. Na stanowisku archeologicznym w tym miejscu do dziś podziwiać można części starożytnych świątyń, fragmenty murów otaczających miasto, a także liczne konstrukcje nawadniające.

4. Iran graniczy z 7 państwami: Azerbejdżanem, Turkmenistanem, Afganistanem, Pakistanem, Armenią, Turcją i Irakiem.

5. Najstarszym śladem ludzkiej działalności na terenie Iranu są naskalne rysunki w jaskini Ghonbad-e Ku, które przedstawiają sceny polowań. Prymitywne dzieła powstały ponad 40 tysięcy lat temu.

6. Urzędowym językiem Iranu jest język perski.

7. Iran to jedyny kraj na Bliskim Wschodzie, w którym oficjalnie funkcjonuje muzułmański kalendarz księżycowy. W tym arabskim systemie kalendarzowym rok podzielony jest na 12 miesięcy, które trwają 29 lub 30 dni. Jednak za pierwszy rok, od którego odmierza się kolejne lata, uznawany jest rok 622 kalendarza gregoriańskiego (używanego w większości krajów świata, w tym w Polsce).

8. W Iranie funkcjonuje policja religijna oraz sądy, które rozstrzygają wyroki w oparciu o prawo koraniczne. Wiele “przestępstw” (np. porzucenie religii muzułmańskiej, dopuszczanie się aktów homoseksualnych, cudzołóstwo) może być karane śmiercią.

9. Iran znajduje się u wybrzeży Morza Kaspijskiego czyli największego jeziora na świecie. Z wód Morza Kaspijskiego wyławiane są jesiotry, których ikra uchodzi za najsmaczniejszy kawior na świecie. Morze Kaspijskie ma powierzchnię ponad 370 tysięcy kilometrów kwadratowych, a w najgłębszych punktach osiąga głębokość 1025 metrów.

10. Najwyższym szczytem Iranu jest masyw Demawend, który jest wygasłym wulkanem położonym w górach Elbrus. Wierzchołek wulkanu znajduje się na wysokości 5610m n.p.m. Według irańskich legend w środku uwięziony został Azi Dahaka czyli ogromny bóg-smok, który nękał i gnębił mieszkających w pobliżu Persów.

11. Na terenie państwa znajduje się Wielka Pustynia Słona, która ma powierzchnię ponad 77 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to jedno z ostatnich na świecie naturalnych środowisk geparda azjatyckiego.

12. Iran leży w strefie suchego klimatu kontynentalnego. Opady atmosferyczne zdarzają się tu stosunkowo rzadko, a w niektórych miejscach (np. na terenie Wielkiej Pustyni Słonej) deszcz występuje zaledwie raz na kilka lat. Zimy w Iranie są srogie i suche, lata zaś wyjątkowo upalne. W niektórych miejscach latem temperatury często przekraczają 50 stopni Celsjusza.

13. Walutą Iranu jest rial irański. W przeliczeniu 1000 rialów jest wartych około 10 polskich groszy.

14. Największą wśród niewielu irańskich rzek jest Karun. Rzeka ma długość 890 kilometrów i stanowi najważniejszy szlak wodny w kraju.

15. Iran jest państwem, które bardzo dynamicznie się rozwija. Jest to zasługa przede wszystkim bogatych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, które występują na obszarze Bliskiego Wschodu. Iran jest także jednym z największych na świecie producentów takich towarów jak pistacje, ręcznie tkane dywany oraz daktyle.

16. Na terenie państwa prawnie zabrania się spożywania alkoholu czy urządzania imprez tanecznych. W rzeczywistości jednak wielu młodych ludzi omija zakazy organizując nawet duże, zakrapiane imprezy.

17. W miejscach publicznych obowiązuje segregacja płciowy. Kobiety nie mogą przebywać z mężczyznami podczas nabożeństw, w szkołach i na uczelniach, w restauracjach, w szpitalach i przychodniach, a nawet w środkach komunikacji miejskiej oraz w obiektach rozrywkowych i usługowych.

18. Tereny pustynne zajmują około 50% powierzchni całego Iranu.

19. Iran jest państwem wyznaniowym, w którym prawo regulowane jest przez islamską doktrynę szyicką. Muzułmanie stanowią niemal 99% społeczeństwa. Teren kraju zamieszkują również chrześcijanie, w szczególności zielonoświątkowcy, prawosławni i katolicy.

20. Flaga Iranu składa się trzech poziomych pasów: zielonego, białego i czerwonego. Symbolizuję one kolejno religię muzułmańską, pokój i męstwo. Na środku flagi widnieje irańskie godło.

21. Z Iranu wywodzi się zaratusztrianizm czyli starożytna religia, której podstawą była wiara w Pana Mądrości (Ahura Mazda) i Złego Ducha (Angra Mainju). Według tej doktryny te dwa byty nieustannie toczyły ze sobą walkę o ludzkie dusze.

22. Stolicą i największym miastem Iranu jest Teheran. Jest to równocześnie największa metropolia na terenie całego Bliskiego Wschodu, którą zamieszkuje ponad 12 milionów osób.

23. Na terenie Iranu legalna jest poligamia. Zgodnie z prawem irańskim mężczyzna może poślubić maksymalnie cztery kobiety.

24. Mimo ciężkich warunków atmosferycznych i niewielkich zasobów słodkiej wody, Iran może poszczycić się bardzo zróżnicowanym światem zwierząt. W wodach Zatoki Perskiej żyje ponad 200 gatunków ryb, a także liczne gatunki skorupiaków i żółwi morskich. W górach spotkać można niedźwiedzie himalajskie. Stepy i tereny pustynne zamieszkiwane są przez gazele i antylopy, szakale, gepardy i tygrysy.

25. W Iranie wszystkie kobiety i dziewczynki powyżej 9 roku życia mają obowiązek noszenia specjalnego stroju muzułmańskiego.

26. Do najbardziej znanych dań kuchni irańskiej należą choresz (mięsny gulasz z dodatkiem bakłażana, grochu i ziemniaków), ghorme sazi (mięsna potrawka z baraniny lub wołowiny) i fesendżun (danie na bazie drobiu, do którego dodaje się sos z orzechów włoskich i owoców granatu).

27. W Iranie znajduje się wiele wspaniałych, malowniczych meczetów. Z pewnością warto odwiedzić Różowy Meczet w Szirazie, Meczet Królewski w Isfahanie oraz Sanktuarium Imama Rezy w Meszhedzie.

28.Choć prawo irańskie jest bardzo konserwatywne, a wiele przepisów uderza w kobiety, płeć piękna w Iranie nie zawsze przejmuje się obowiązującymi kanonami. Iranki bardzo często odsłaniają włosy i używają mocnego makijażu, młode kobiety spotykają się z mężczyznami w miejscach publicznych, posiadają (wbrew zakazom) profile społecznościowe, a nawet piastują ważne stanowiska polityczne.

29. W Iranie wręczanie napiwków uznawane jest za niekulturalne, a nawet obraźliwe.

30. Mimo, że Iran jest państwem wyznaniowym, jest to również jedno z najbardziej przyjaznych i bezpiecznych państw Bliskiego Wschodu. Turyści mogą liczyć na szczerą pomoc Irakijczyków, na dostęp do dobrej, prywatnej opieki medycznej, a także na noclegi w komfortowych warunkach.

4.2/5 - (42 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić