Atrakcje Inwałd – Co można tutaj robić ?

inwałd
foto – Pixabay

Inwałd to mała, wypoczynkowa miejscowość, położona w województwie małopolskim. Swoją popularność zyskała dzięki otwarciu ogromnego kompleksu, początkowo zawierającego rozległy park miniatur, a następnie rozbudowanego o kolejne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Jednak w okolicach Inwałdu znajduje się znacznie więcej miejsc do odwiedzenia.

1. Park Miniatur “Świat Marzeń”

Park Miniatur “Świat Marzeń” jest najstarszą częścią kompleksu rozrywkowego w Inwałdzie. Zajmuje on teren 7,5 hektara, na którym znajdują się pomniejszone makiety różnych, słynnych budowli z całego świata. W “Świecie Marzeń” zobaczyć możemy m.in. grecki Akropol, monumentalny Wielki Mur Chiński, amerykański Biały Dom i paryską Wieżę Eiffla. Nie brakuje tu również modeli rodzimych budowli, takich jak Sukiennice z Krakowa czy Zamek w Malborku.

2. Park “Warownia”

Częścią inwałdzkiego kompleksu jest “Warownia”, która obejmuje ogromny, stylizowany na średniowieczny, zamek oraz osadę, w której znajdują się budynki i chatki dawnych rzemieślników. To doskonała okazja, by poznać realia życia ludzi sprzed wielu wieków. Ciekawą atrakcją tej części parku rozrywki jest “Kraina Ruchomych Smoków”, magiczna wioska, w której zobaczyć można ogromne modele tych mitycznych stworzeń.

3. Ogród Jana Pawła II

Oddzielną częścią inwałdzkiego parku jest Ogród Jana Pawła II – największa na świecie kompozycja kwiatowa (licząca ponad 20 tysięcy roślin), która tworzy ogromny portret słynnego papieża. Kwiatowy “obraz” można podziwiać z wieży widokowej, która ma wysokość 22 metrów. W Ogrodzie Jana Pawła II zobaczyć można również wystawę fotograficzną, a także wiele ekspozycji roślinnych i ogrodowych.

4. Dinolandia

Dinolandia to miejsce, w którym podziwiać można ogromne modele dinozaurów – pradawnych gadów, które stąpały po Ziemi miliony lat temu. To jednak nie jedyna atrakcja Dinolandii! W tej części inwałdzkiego kompleksu rozrywkowego znajduje się wiele kolejek i karuzeli, place zabaw, baseny z kulkami, armatki pneumatyczne na kulki oraz park linowy. Dinolandia pełni także funkcję edukacyjną – najmłodsi mogą tu zwiedzić ekspozycję muzealną, która przybliża najdawniejszą historię życia na Ziemi oraz wziąć udział w warsztatach paleontologicznych.

5. Lunapark w Inwałdzie

Lunapark w Inwałdzie zachwyci nie tylko najmłodszych – na rozległym terenie znajdują się zarówno tematyczne karuzele, jak i kolejki górskie, przeznaczone dla młodzieży i dorosłych. Na terenie Dużego Lunaparku położona jest także niezwykle ciekawa Wystawa Tutenchamona, ogromny plac zabaw dla najmłodszych, kino 5D oraz unikalna ekspozycja Egipt Horror Show, która łączy elementy grozy i pradawne wierzenia mieszkańców starożytnego Egiptu.

6. Mini Zoo

W agroturystycznym kompleksie “Kucyk” umiejscowiony został mały ogród zoologiczny, do którego dostać się można specjalną kolejką, wyruszającą z terenu inwałdzkiego parku rozrywki. Park zamieszkują m.in. kangury, kozy, króliki, dziki, strusie i żurawie. W Mini Zoo organizowane są również przejażdżki konne, warsztaty edukacyjne i plastyczne, zimowe kuligi oraz ogniska i grille dla rodzin z dziećmi.

7. Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie

Niecałe 4 kilometry od inwałdzkiego parku znajduje się Andrychów – małe, historyczne miasteczko, w którym położone jest Muzeum Historyczno-Etnograficzne. W miejscu tym podziwiać można pomieszczenia mieszczańskie z oryginalnym, dziewiętnastowiecznym wyposażeniem, ekspozycję obejmującą narzędzia i maszyny rolnicze, a także niewielką wystawę sztuki.

8. Wadowice – największe atrakcje

Centrum Wadowic znajduje się zaledwie 6 kilometrów od parków tematycznych w Inwałdzie. Miejscowość słynie przede wszystkim jako miejsce urodzenia papieża Jana Pawła II. Do dziś zwiedzić tu można Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz Dom Papieski. To jednak nie jedyne atrakcje Wadowic! W mieście znajduje się piękny rynek, wspaniała Bazylika Wadowicka, wyjątkowo ciekawe Muzeum Miejskie, a także unikalne Muzeum Hell’s Angel (Muzeum Polsko-Amerykańskie). Pobyt w Wadowicach powinien oczywiście zakończyć się zasmakowaniem słynnych, wadowickich kremówek, które kupić można w jeden z wielu cukierni, położonych w pobliżu rynku miejskiego.

9. Jezioro Mucharskie

Jezioro Mucharskie położone jest około 20 kilometrów od Inwałdu. To idealne miejsce do długich, pieszych spacerów, a także wycieczek rowerowych. Po Jeziorze Mucharskim organizowane są również krótkie, krajobrazowe rejsy, podczas których można podziwiać najpiękniejsze zakątki w obrębie zbiornika wodnego. Na jeziorze została także wytyczona specjalna strefa dla wędkarzy.

10. Łamana Skała

Łamana Skała to drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Małym. Ma wysokość 929m n.p.m., a niemal całą górę pokrywają gęste lasy świerkowe i sosnowe. Na szczyt prowadzą dwa szlaki: czerwony (tzw. Mały Szlak Beskidzki) i żółty (rozciągający się pomiędzy Targanicami i Rzykami). Wzniesienie stanowi również ciekawą atrakcję turystyczną dla miłośników górskiej jazdy na rowerze.

11. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

W Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (około 14km od Inwałdu) podziwiać można aż cztery wystawy stałe: historyczną, mieszczańską, artystyczną i i etnograficzną. Cała ekspozycja obejmuje ponad 4 tysiące różnych zabytków, w tym przedmioty codziennego użytku, obrazy i dzieła sztuki, wyposażenie domów mieszczańskich oraz dokumenty, odznaczenia wojskowe i dewocjonalia.

12. Pałac Larischów

Zwiedzając Andrychów warto wybrać się do małej miejscowości Bulowice, gdzie znajduje się malowniczy, neogotycki Pałac Larischów. Wybudowana w XIX wieku posiadłość w stylu szkockiego gotyku stanowi doskonałą scenerię sesji zdjęciowych. Choć przez lata obiekt służył jako siedziba szpitala odwykowego, dziś odwiedzają go miłośnicy historycznych ciekawostek i unikalnej, rzadko spotykanej w Polsce architektury. Na co dzień zamek nie jest udostępniany dla turystów, jednak prywatni właściciele posiadłości często organizują wycieczki po wspaniałej, wiekowej rezydencji.

13. Park Rozrywki w Zatorze

Choć Inwałd słynie z rozległego parku rozrywki, to nie jedyne tego typu miejsce w regionie. Zaledwie 18 kilometrów na północ położona jest mała miejscowość Zator, w której znajduje się Rodzinny Park Rozrywki “Energylandia”. W parku wydzielono wiele stref tematycznych, takich jak “Bajkolandia”, “Strefa Ekstremalna”, “Strefa Rodzinna”, “Water Park”, “Smoczy Ogród” i “Aqualantis”. Atrakcje dostosowane są do różnych grup wiekowych – zarówno dla najmłodszych dzieci od 2 roku życia, aż po ekstremalne kolejki górskie dla starszej młodzieży i osób dorosłych.

14. Inwałd – baza noclegowa

Ogrom atrakcji sprawia, że w Inwałdzie z pewnością warto zatrzymać się na dłużej. Turyści mają do dyspozycji wiele miejsc noclegowych o różnym standardzie. W agroturystycznym obiekcie “Kucyk” znajduje się pole namiotowe oraz kempingowe, a na terenie Parku Miniatur funkcjonuje tzw. Wioska Mongolska. Luksusowe zakwaterowanie zapewni pobliski Hotel “Łysoń”, w którym goście mogą korzystać ze strefy SPA. Poza terenami parków rozrywki, w Inwałdzie znajduje się również wiele prywatnych pensjonatów i kwater dla turystów.

15. Kuchnia regionalna i najlepsze obiekty gastronomiczne

Okolice Inwałdu i Zatoru słyną z karpi zatorskich – specjalnej, hodowlanej odmiany karpia, która serwowana jest w tutejszych smażalniach i restauracjach. W Inwałdzie, w szczególności na terenach parku rozrywki, znajduje się wiele obiektów gastronomicznych m.in. Zamkowa Karczma, Kolorowy Zamek, Park Chicken, Burgerownia, Restauracja DINO oraz kilka kawiarni i barów z przekąskami.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić