fotografia – Pixabay

Ingolstadt to malownicze miasto w Bawarii znajdujące się około 80 kilometrów od Monachium. Po raz pierwszy wspomniano o nim w dokumencie Karola Wielkiego już w IX wieku, a w 1250 roku otrzymało prawa miejskie. W średniowieczu rezydowali tutaj książęta bawarscy, a w XV wieku powstał tutaj uniwersytet finalnie przeniesiony do Monachium. Podczas nalotów dywanowych, które miały miejsce pod koniec drugiej wojny światowej, miasto zostało częściowo zniszczone, jednak do dziś unosi się nad nim czar średniowiecza i kolejnych epok, w których prężnie się rozwijało. Co warto zobaczyć w byłej stolicy Bawarii-Ingolstadt?

1. Audi Museum to raj dla fanów motoryzacji, a zwłaszcza tej konkretnej marki. Można tutaj zobaczyć najróżniejsze modele samochodów, a także zapoznać się z historią firmy Audi. Kiedy zwiedzający wjeżdżają windą na trzecie piętro, gdzie znajdują się najstarsze eksponaty, wyświetlacz w windzie pokazuje cofający się czas i na swój sposób winda ta staje się wehikułem czasu, zabierającym turystów do przeszłości i początków firmy. Miejsce to jest wielką atrakcją również dla dzieci, a wystawy zorganizowane są w taki sposób, że nie można się tutaj nudzić.

2. St. Maria de Victoria Kirche to jedna z największych atrakcji miasta i jednocześnie perła baroku, która zachwyca przepychem. Znajduje się tutaj najdroższa monstrancja na świecie, a także monumentalne freski, tworzące wewnątrz niesamowitą atmosferę. Wyjątkowo ozdobna jest również fasada kościoła w kolorze pomarańczowym, której gzymsy są kremowe i bogato zdobione ornamentami modnymi w baroku. W kościele można kontemplować niezwykle finezyjne i kunsztowne zdobienia, podziwiając niezwykłe umiejętności dawnych mistrzów.

3. Klenzepark to uroczy park w samym centrum miasta, gdzie znajdują się wystawy kwiatów, zadbane trawniki i piękne szpalery z drzew, a także ekspozycje botaniczne. To tutaj można również podziwiać starożytne mury bawarskiej fortecy, a także wyskoczyć na lody w miejscowej lodziarni, pojeździć na rowerze, uprawiać sporty na świeżym powietrzu i spacerować, ciesząc się pięknym otoczeniem. Jest to miejsce, które przypadnie do gustu rodzinom z małymi dziećmi, a także parom lubiącym romantyczne spacery w pięknym otoczeniu.

4. Bayerisches Armeemuseum to zamek, w którym obecnie znajduje się niezwykłe muzeum. Wśród jego eksponatów znajdują się najróżniejsze rodzaje broni, używanej od średniowiecza, aż po czasy napoleońskie i później. Można tu również zobaczyć wystawy przedstawiające pola bitewne wybranych konfliktów, a także kolekcje imponujących mieczy. Muzeum to z pewnością przypadnie do gustu również najmłodszym odwiedzającym.

5. Liebfrauenmuenster jest katolickim kościołem parafialnym, który pochodzi z XV wieku. Został wybudowany w stylu późnogotyckim, a prace nad nim trwały sto lat. W środku znajduje się sporo dzieł rzeźbiarskich i malarskich od czasów średniowiecznych aż po wiek XIX, na przykład gotycko -renesansowy ołtarz czy przepiękne, oryginalne witraże. Jest to wyjątkowo nastrojowe miejsce.

6. Stara Anatomia to barokowa budowla, w której kiedyś znajdował się fakultet wydziału medycznego uniwersytetu w Ingolstadt . Po 1970 roku budynek został kupiony przez miasto i powstało w nim Niemieckie Muzeum Historii Medycyny. Uwagę przyciąga przede wszystkim jego budowa i liczne arkady, łuki czy barokowy fresk w sali audytoryjnej. W środku można poznać zadziwiające ciekawostki ze świata medycyny oraz najróżniejsze metody leczenie wszelkich schorzeń, które zmieniały się wraz z rozwojem tej gałęzi nauki.

7. Kościół św. Mateusza w Ingolstadt to najstarszy kościół ewangelicki w Bawarii. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, a głównym budulcem jest czerwona cegła, która pięknie kontrastuje z pokrytym patyną dachem wieży. Ze względu na jego urodę odwiedzają go turyści z całej Europy i będący wyznawcami różnych religii.

8. Kreuztor to była brama po zachodniej stronie miasta, która przypomina dziś o czasach, kiedy Ingolstadt był miastem-twierdzą. Czerwona cegła budowli i białe zdobienia, a także niewielkie, urocze wieżyczki sprawiają, że zachowana część murów obronnych zdecydowanie wyróżnia się na tle innych obiektów. Warto zobaczyć ją, ponieważ należy do najstarszych zabytków w mieście.

9. Bayerisches Polizeimuseum – Bavarian Police Museum to bawarskie muzeum poświęcone policji, jej pracy, historii i narzędziom, które były używane do egzekwowania prawa. Znajduje się w uroczym okrągłym budynku, a w środku znajdziemy na przykład przekrój odznak policyjnych, które zmieniały się na przestrzeni lat, a także stare aparaty fotograficzne, którymi fotografowano złapanych przestępców czy różnorodne radiowozy.

10. Kościół St. Johann im Gnadenthal jest kościołem klasztornym żeńskiego zakonu i powstał w drugiej połowie XIII wieku. Dwieście lat później przebudowano go zgodnie z panującą wówczas modą w stylu późnogotyckim, a barokowy portal północny został dobudowany w XVII wieku. Znajduje się tutaj unikatowa grupa rzeźbiarska z drewna, na której widnieje święta Anna Samotrzeć, która powstała w XVI wieku.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
Czytaj dalej

Maastricht

Maastricht to duże miasto położone w południowej Holandii. Wczesna historia tego regionu może sięgać nawet 25 tysięcy lat…
Czytaj dalej