Atrakcje Helsinki 🗺️ Co Warto Zobaczyć w 2024?

fotografia – Pixabay

Helsinki są stolica Finlandii, a zarazem największym miastem w kraju. W mieście mieszka ponad 10 procent wszystkich mieszkańców tego skandynawskiego państwa. Jest to najważniejszy ośrodek przemysłowy, gospodarczy, kulturalny i naukowy Finlandii.

Zabytki i ciekawe miejsca w Helsinkach

1. Suomenlinna

Suomenlinna twierdza znajduje się na sześciu położonych niedaleko od miasta wyspach. Twierdza wzniesiona została w roku 1748 za czasów dominacji Szwedów. Głównym zadaniem fortyfikacji miała być obrona miasta od strony morza. Pomimo poniesionych nakładów w krótkim czasie przestała mieć znaczenie militarne. Dziś jest cennym zabytkiem dawnej sztuki budowania fortyfikacji, chętnie odwiedzana przez turystów. Na terenach twierdzy znajduje się muzeum wojskowe, morska szkoła wojskowa oraz liczne kawiarnie i restauracje. Na poszczególne wyspy dotrzeć można promami kursującymi z centrum Helsinek. Twierdza jako jedna z nielicznych zachowanych na świecie twierdz morskich wpisana jest na listę UNESCO.

2. Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki to budowla pochodząca z 1814 roku, również dziś stanowi jedną z oficjalnych rezydencji prezydenta Finlandii.

3. Dworzec Kolejowy

Dworzec Kolejowy – pierwszy dworzec został zbudowany w roku 1862. Rosnąca liczba pasażerów sprawiła, że na początku XX wieku wybudowano nowy dworzec kolejowy. Budynek dworca wzniesiono w stylu secesyjnym, jest to największy tego typu dworzec w Finlandii. Wszystkie pociągi kończą lub zaczynają swój bieg w Helsinkach. Tego typu dworzec nazywany jest czołowym. Z dworca można bezpośrednio dotrzeć na stację metra znajdująca się pod ziemią. Dworzec ma połączenia kolejowe ze wszystkimi stacjami kolejowymi w Finlandii. Realizowane są też stąd połączenia międzynarodowe do Petersburga i do Moskwy.

4. Katedra

Katedra – najbardziej reprezentacyjny i najbardziej rozpoznawalny budynek Helsinek. Katedra budowana była przez 30 lat, początek budowy przypada na rok 1820 , natomiast prace ukończono w roku 1850. Katedra jest przykładem budowli wzniesionej w stylu neoklasycystycznym. Katedra cały czas pełni rolę modlitewną, jest także miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Duże szerokie schody prowadzące do wejścia głównego są częstym miejscem spotkań mieszkańców miasta, tu co rok odbywa się huczne witanie Nowego Roku.

5. Katedra Prawosławna

Katedra Prawosławna – Sobór Zaśnięcia Matki Bożej tak brzmi nazwa tej świątyni wzniesione w roku 1868. Katedra jest główną świątynią Fińskiego Kościoła Prawosławnego

6. Skansen Seurasaari

Skansen Seurasaari – znajduje się na wyspie oddalonej o kilka kilometrów od centrum Helsinek. Na wyspę dotrzeć można jednym z kilku kursujących promów lub liczącym ponad 200 metrów długości drewnianym moście. Na wyspie znajduje się muzeum założone w 1909 roku. Głównymi eksponatami są drewniane budynki pochodzące z czasów poczynając od XVII wieku na XX kończąc. Można tam również zobaczyć drewniany kościół Karuna z 1686 roku. Wyspa nie jest zamieszkała.

7. Muzeum Narodowe Finlandii

Muzeum Narodowe Finlandii – mieści się we wnętrzach bardzo ciekawego budynku. Budowla została wzniesiona w latach 1905-1910 i według założeń architektonicznych miała odzwierciedlać średniowieczne zamki i kościoły Finlandii. Pierwsze otwarcie dla publiczności miało miejsce w roku 1916. Pod koniec XX wieku muzeum przeszło kolejną renowację i od 2000 roku jest ogólnodostępne.

8. Kaivopuisto

Kaivopuisto – najstarszy park w mieście, założony został w latach 30. XIX wieku. W otoczeniu parku znajdują się liczne ambasady, a w jego najwyższym punkcie usytuowane jest obserwatorium astronomiczne. Od lat 70. XX wieku w okresie letnim park jest miejscem wielu koncertów plenerowych.

9. Plac Senacki

Plac Senacki – najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście. Od XIX wieku przystąpiono do zahamowanie nieuporządkowanej zabudowy znajdującej się w tym miejscu. W roku 1822 w wybudowana gmach senatu z gabinetami rządowymi i sądu najwyższego. W gmachu tym obecnie urzęduje premier Finlandii oraz członkowie jego rządu. Centralny punkt placu zajmuje pomnik cara Aleksandra II postawiony w roku 1894.

10. Hale targowe

Wędrówki uliczkami Helsinek zaprowadzą w wiele ciekawych miejsc. Bardzo ciekawe są hale targowe w których skupiony jest drobny handel, oferujący głównie warzywa, owoce oraz dary morza. Forma zorganizowania stoisk handlowych w sposób bardzo uporządkowany w połączeniu z obfitością oferowanych produktów robi spore wrażenie i nadaje miejscu ciekawy klimat.

Helsinki – krótko historycznie

Miasto swój początek i rozwój datuje dopiero na XV wiek. Niewielka osada która istniała na terenie dzisiejszych Helsinek znajdowała się w granicach Szwecji. Swój początek miasto zawdzięcza królowi szwedzkiemu Gustawowi Wazie. On to postanowił założyć miasto w roku 1550. Od samego początku Helsinki były ważnym ośrodkiem miejskim.
Począwszy od roku 1809 Finlandia znalazła się w rękach rosyjskich. Pod rządami cara Aleksandra I będącego zarazem królem Finlandii, miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać. Cała rozbudowa miasta wzorowana była na niedalekim Petersburgu. W tym czasie stolica Finlandii znajdowała się w Turku. W roku 1812 stolica Finlandii została przeniesiona do Helsinek.
Rok 1918 przyniósł kolejne zmiany Helsinki były miejscem starć pomiędzy komunistami i ich przeciwnikami. Ostatecznie ruch komunistyczny został stłumiony, a Finlandia odzyskała pełną niepodległość. Dla Helsinek i całego nowo powstałego państwa rozpoczął czas ponownego rozwoju.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić