fotografia – Pixabay

Heilbronn to niewielkie miasto w poludniowo-zachodnich Niemczech, położone nad rzeką Neckar. Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pojawiły się już w VIII wieku, a prawa miejskie Heilbronn otrzymał pod koniec XIII wieku. Choć miasto to mogłoby być perłą średniowiecznych Niemiec, jak wiele innych miast niemieckich zostało zbombardowane i doszczętnie zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Ucierpiała zwłaszcza przepiękna starówka, jednak zadbano o to, by miasto odzyskało przynajmniej część dawnego splendoru i nadal znaleźć w nim można sporo zabytków z różnych epok, które imponują swoim rozmachem i urodą. Jest to również miasto, w którym nie brakuje parków i ogrodów, przez co zyskuje sporo w oczach tych, którzy uwielbiają zarówno tempo miejskiego życia, jak i kontakt z przyrodą.

1. Experimenta – Das Science Center to rewelacyjnie dopracowane centrum naukowe, w którym można spędzić cały dzień i w którym zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli mogą pogłębić swoją wiedzę w różnych dziedzinach nauki. Futurystyczny, częściowo przeszklony budynek, który przypomina bryłę składającą się z różnych figur geometrycznych, wygląda atrakcyjnie zwłaszcza po zmroku, kiedy jest podświetlony. W środku odbywają się pokazy naukowe, można również oglądać interaktywne wystawy, a także samemu wziąć udział w eksperymencie. Nauka z zakresu dziedzin ścisłych przebiega tutaj w atmosferze zabawy i wielkich odkryć, dlatego miejsce to będzie odpowiednie nawet dla tych, którzy twierdzą, że mają humanistyczne zdolności, a matematyka i fizyka jest dla nich zbyt trudna.

2. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku ratusza w Heilbronn jest przepiękny zegar astronomiczny, na którym znajdują się specjalne tarcze i mechanizmy, dzięki którym dowiadujemy się, jakie są pozycje Słońca, Księżyca i zodiakalnych gwiazdozbiorów. Sam w sobie stanowi swoiste arcydzieło ze złotym słońcem, księżycem i gwiazdkami na końcu długich wskazówek, a także pięknymi malunkami przedstawiającymi znaki zodiaku. Warto spędzić przy nim więcej czasu, aby móc zaobserwować, jak działa.

3. Kilianskirche to jeden ze słynniejszych kościołów w mieście, wybudowany w stylu gotyckim. Znajduje się na nim otwarta dla turystów wieża, z której można podziwiać panoramę miasta. Choć został bardzo zniszczony podczas drugiej wojny światowej, znajduje się w nim kilka oryginalnych elementów z epoki średniowiecza, które wyeksponowano podczas odbudowy świątyni.

4. Pfühlpark to przepiękny park, który w naturalny sposób dzieli się na część z placami zabaw dla dzieci i trasami dla biegaczy oraz drugą, o wiele spokojniejszą, gdzie znajduje się malowniczo usytuowane jezioro łabędzie, otoczone pięknymi wierzbami. Jest to miejsce, w którym dzieci mogą się wyszaleć, a dorośli odpocząć po intensywnym zwiedzaniu miasta.

5. Stadtgalerie Heilbronn to galeria handlowa, której konstrukcja przypomina betonowo-szklany okręt. Jest to miejsce idealne na zakupowe szaleństwo, w którym znajdują się dziesiątki sklepów i butików. Część z nich to znane sieciówki odzieżowe, a z kolei luksusowe butiki trafią w bardziej wysublimowane gusta i zasobne portfele. Jak w większości centrów handlowych, znajduje się tutaj również strefa gastronomiczna, w której można zatrzymać się na ciepły posiłek lub kawę i ciastko.

6. Botanischen Obstgarten to malowniczy ogród botaniczny, w którym znajduje się mnóstwo gatunków krzewów ozdobnych, bylin, drzew i kwiatów. Miejsce to jest na tyle przestronne, że często służy za przestrzeń na rodzinne spacery czy warszataty na świeżym powietrzu. Niekiedy można tutaj trafić na zajęcia jogi i inne ćwiczenia grupowe. Ogród jest przyjazny dla dzieci, a ozdobne wiatki, pod którymi można schować się przed nadmiernym słońcem, tworzą niemal orientalny klimat.

7. Süddeutsches Eisenbahnmuseum Heilbronn to Muzeum Kolei założone w 1998 roku. Znajdują się tutaj liczne wagony i lokomotywy, które były w użyciu od początku XX wieku i które przywodzą na myśl stare powieści przygodowe i podróżnicze. Znajduje się tutaj również wagon, który należał do księcia Prus, Wilhelma. Jest to raj dla wielbicieli kolei, ale również tych, którzy lubią obcować z historią.

8. Trappenseeschlösschen to uroczy zameczek położony nad jeziorem Trappen. Prowadzi do niego wąski most, a sama budowla stoi na niewielkiej wysepce, dookoła której pływają kaczki i łabędzie. Choć nie jest to atrakcja wymieniana w ogólnikowych przewodnikach po mieście, mieszkańcy miasta często wybierają to miejsce na niedzielne spacery, jeśli chcą uciec od hałasu miasta. Malownicza lokalizacja zamku sprawia wrażenie romantycznej spokojnej oazy.

9. W Heilbronn można natknąć się na pomniki poświęcone ludności żydowskiej, która kiedyś zamieszkiwała miasta. Do listopada 1938 roku, czyli daty Nocy Kryształowej, w mieście stała przepiękna synagoga, łącząca styl mauretański z innymi metodami zdobienia. Niestety, została doszczętnie zniszczona, a od 1993 na jej miejscu stoi pomnik, przedstawiający zniszczoną kopułę, która kiedyś była zwieńczeniem wspaniałej budowli.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
Czytaj dalej

Atrakcje Delft

Delft to piękne, turystyczne miasto w południowej części Holandii. Założone zostało już w XI wieku, co czyni je jedną z najstarszych miejscowości holenderskich
Czytaj dalej
Czytaj dalej

Arnhem

Arnhem to wyjątkowo malownicze miasto leżące we wschodniej części Holandii nad rzeką Dolny Ren. Początki miejscowości sięgają IX…
Czytaj dalej