Gdzie w góry z dzieckiem? Miejsca godne polecenia w Karkonoszach

Karkonosze, najwyższe pasmo górskie Sudetów, to kierunek urlopowy bardzo lubiany przez Polaków. A zima to pora roku, która szczególnie sprzyja wypoczynkowi w górach. Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie pojechać w góry z dziećmi, koniecznie poznaj najciekawsze atrakcje dostępne w Karkonoszach!

Karkonoskie szlaki górskie dla dzieci

Myśląc o feriach zimowych w górach, nie można nie zaplanować spacerów po szlakach górskich i zdobycia jednego ze szczytów, na przykład Śnieżki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również maluchy wybrały się na taką wycieczkę, poznając piękno natury oraz rozwijając miłość do wędrówek górskich.

W Karkonoszach nie brakuje łagodnych i bezpiecznych szlaków, które będą odpowiednie nawet dla kilkuletnich dzieci. To świetny sposób na rodzinną wycieczkę z podziwianiem widoków. Można też skorzystać z kolejki górskiej, która pozwoli nieco skrócić trasę.

W ten sposób można dostać się szlakiem ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę, z Karpacza na Kopę pod Śnieżką czy z Pec pod Sněžkou po stronie czeskiej na szczyt Śnieżki.

Podróżując z dzieckiem, warto wybrać szlaki górskie bez większych wzniesień lub wśród lasów, które są łatwiejsze i ciekawsze dla najmłodszych. Interesujący może być szlak prowadzący przez lasy i formacje skalne do zamku Chojnik, który można zwiedzić.

Oto niektóre z łatwiejszych tras górskich w Karkonoszach, nadających się do spacerów z dziećmi:

  • ze Szklarskiej Poręby do Chybotka,
  • ze Szklarskiej Poręby do wodospadu Kamieńczyka,
  • ze Szklarskiej Poręby do wodospadu Szklarki,
  • Droga Pod Reglami ze Szklarskiej Poręby – można spacerować z wózkiem,
  • trasy wokół Jagniątkowa – również nadają się do spacerów z wózkiem,
  • z Karpacza do wodospadu Jodłówka,
  • z Karpacza przez Dolinę Płomnicy do Kruczych Skał.

Z dzieckiem możesz też wybrać się na Śnieżkę. Kolejką gondolową wjedziecie aż na Kopę, a stamtąd można w około godzinę dotrzeć spacerem na szczyt Śnieżki.

Po drodze miniecie między innymi przełęcz nad Śnieżką oraz Schronisko Dom Śląski, z którego rozciąga się wspaniały widok na panoramę Karkonoszy. Możecie się tu na chwilę zatrzymać, aby odpocząć i coś zjeść lub się napić.

Na drogę powrotną najlepiej wybrać szlak czerwony do schroniska Nad Łomniczką. Następnie szlak żółty do Wilczej Poręby.

Inne atrakcje w Karkonoszach dla młodych turystów

Oprócz spacerów po górskich szlakach, w Karkonoszach można spędzać aktywnie czas także na inne sposoby. Poniżej znajdziecie najciekawsze propozycje.

Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

To multimedialna wystawa interaktywna, znajdująca się w rozległym podziemiu, przedstawiająca najciekawsze historie i legendy na temat Karkonoszy, opowiadane przez legendarnego Ducha Gór.

Wystawa obejmuje nietypowe eksponaty oraz interaktywne zabawy, które spodobają się najmłodszym. Całość tworzy niesamowitą atmosferę, która na długo zostanie w pamięci odwiedzających.

Anomalia Grawitacji w Karpaczu

To kolejne niesamowite miejsce na mapie Karpacza, które zachwyci zwłaszcza miłośników zjawisk paranormalnych.

Spacer po tym miejscu tworzy wrażenie anomalii, gdyż droga jest ukształtowana w taki sposób, że trudno jest rozeznać perspektywę i ma się wrażenie, jakby woda spływała z dołu w górę. Może to być ciekawe przeżycie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Western City w Ściegnach

Na północ od Karpacza znajduje się miejscowość Ściegny, którą warto odwiedzić ze względu na Western City. To park rozrywki o tematyce Dzikiego Zachodu, o życiu Indian i kowbojów.

Nie brakuje tu atrakcji dla całej rodziny, od starannie odtworzonego i zrekonstruowanego miasteczka z prerii po pokazy rodeo, inscenizowane strzelaniny czy pokaz tańca indiańskiego.

Oprócz tego dzieci mogą spróbować swoich sił na strzelnicy kowbojskiej lub w szkole jazdy konnej, a także pobawić się na placu zabaw, uczestniczyć w  grach i konkurach czy odwiedzić mini zoo.

Papugarnia Śnieżka w Miłkowie

We wsi Miłków, nieopodal Karpacza, znajduje się papugarnia, w której można karmić, dotknąć i obserwować egzotyczne gatunki papug o wspaniałym upierzeniu i różnych charakterach.

Dzięki temu, że mają one pełną swobodę w poruszaniu się po terenie papugarni, można w wyjątkowy sposób z nimi obcować, a nie tylko oglądać zza szyby.

Wybierając się do papugarni, warto założyć odzież z długim rękawem, gdyż papugi lubią siadać na ramionach, a posiadają dość ostre pazurki.

DinoPark w Szklarskiej Porębie

Dla dzieci, które interesują się dinozaurami, odwiedziny w DinoParku mogą być niezapomnianym przeżyciem. Znajduje się tu ścieżka edukacyjna z modelami dinozaurów i ich opisami. Do dyspozycji najmłodszych są także place zabaw, park linowy czy dmuchawce.

Dzieci mogą poznać tajemnice fauny i flory na leśnej ścieżce lub zabawić się w poszukiwaczy złota czy paleontologów. Na terenie obiektu znajduje się też kino 6D oraz Galeria Iluzji.

Gdzie się zatrzymać podczas ferii zimowych w Karkonoszach?

Spędzając ferie z dziećmi w górach, warto znaleźć obiekt noclegowy w dogodnej lokalizacji oraz z dodatkowymi atrakcjami na miejscu. Hotel Cieplice w Jeleniej Górze usytuowany jest blisko głównych węzłów komunikacyjnych, ale w zacisznej okolicy, co pozwala naprawdę wypocząć.

Hotel oferuje rozbudowaną strefę SPA & Wellness, w której można się odprężyć po dniu białego szaleństwa, energicznych spacerów czy korzystania z różnych atrakcji turystycznych.

3.9/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić