23 Ciekawostki o mieście Filadelfia

Filadelfia
foto – Pixabay

Filadelfia to nie tylko tytuł filmu z Tomem Hanksem w roli głównej czy najbardziej symboliczne miasto USA.

Ciekawostki o Filadelfia:

1. Filadelfia jest domem dla Dzwonu Wolności, Deklaracji Niepodległości i filadelfijskich cheesesteków.

2. Przydomek, jaki nosi nazwo, brzmi „Miasto Braterskiej Miłości”.

3. Filadelfia to miasto nowości. Oprócz organizacji pierwszych urodzin Ameryki, w 1784 r. uruchomiła również pierwszą w kraju gazetę codzienną — The Philadelphia Packet and Daily Advertiser. Miasto jest domem dla pierwszego zoo w Ameryce. Jest także domem dla pierwszego szpitala i oczywiście pierwszej szkoły medycznej.

4. Miasto stało się domem pierwszego komputera ogólnego przeznaczenia w 1946 roku.

5. Na początku wyprodukowanie pierwszego miliona monet zajęło mennicy w Filadelfii kilka lat. Obecnie jest to mniej niż kilka godzin.

6. Jednym z pierwszych biznesów w Filadelfii było piwo – browar Williama Framptona powstał w 1683 roku.

7. Z okazji dwustulecia USA miasto zasadziło „drzewo księżycowe”. Jest to drzewo wyrosłe z nasion zebranych podczas misji Apollo 14.

8. Filadelfia to pierwsze miasto światowego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych.

9. Targ włoski w mieście to najstarszy w kraju targ na świeżym powietrzu.

10. Lotnisko w Filadelfii to 29 linii lotniczych oferujących 500 wylotów do 130 destynacji non-stop w USA i na całym świecie (36 destynacji międzynarodowych).

11. W Filadelfii nakręcono ponad 85 filmów, a każdego dnia powstają kolejne.

12. Filadelfia ma więcej sztuki publicznej niż jakiekolwiek inne miasto w USA. Prawie 4000 ogromnych murali zdobi ściany i przekazuje esencję dzielnic Filadelfii.

13. Muzeum Afroamerykanów w Filadelfii jest pierwszą instytucją ufundowaną i zbudowaną przez dużą gminę w celu zachowania, interpretacji i eksponowania dziedzictwa Afroamerykanów.

14. Filadelfia jest ogrodową stolicą Ameryki. Philadelphia Flower Show, największy na świecie pokaz kwiatów pod dachem, odbywa się co roku w marcu w Pennsylvania Convention Center.

15. Narodowy Park Historyczny Niepodległości w Filadelfii jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Ameryce.

16. Filadelfia została założona na wolności religijnej i nadal przyjmuje ludzi wszystkich wyznań.

17. Filadelfia była pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych, tu napisana została Deklaracja Niepodległości i podpisana Konstytucja.

18. Filadelfia została uznana przez SmartAsset za najlepsze miasto w Ameryce pod względem różnorodności w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).

19. Miasto to siedziba drugiej co do wielkości populacji uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych i centrum nauk przyrodniczych, dzięki czemu innowacje i edukacja są sercem historii Filadelfii.

20. Jako jeden z krajowych ośrodków szkolnictwa wyższego, Filadelfia ma ponad 100 instytucji przyznających stopnie, które kształcą 440 000 studentów w pełnym i niepełnym wymiarze godzin oraz 90 000 stopni rocznie, zgodnie z Select Greater Philadelphia.

21. Szeroka społeczność nauk przyrodniczych w Filadelfii obejmuje siedem szkół medycznych, 22 szkoły pielęgniarskie, dwie szkoły dentystyczne, trzy uczelnie farmaceutyczne, szkołę weterynaryjną, szkołę optometrii, szkołę podologiczną, 100 szpitali oraz liczne firmy biomedyczne i farmaceutyczne.

22. System parków miejskich w Filadelfii, w tym Fairmount Park, obejmuje 10 200 akrów z 63 pojedynczymi parkami, ponad 270 szlakami turystycznymi i 200 zabytkowymi budynkami.

23. Filadelfia ma 426 mil ścieżek rowerowych, najwięcej na milę kwadratową ze wszystkich miast w USA, według Select Greater Philadelphia.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like