Atrakcje Dęblin 2022 – Ciekawe Miejsca i Co Warto Zobaczyć

fotografia Dkamelio photo / Wikipedia

Dęblin leży w północno- zachodniej części województwa lubelskiego, około 70 kilometrów od Lublina i 120 kilometrów od Warszawy.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości po I wojnie, wiązało się z koniecznością zbudowania sił zbrojnych. Dowódcy doceniali jak wielką rolę na współczesnym im polu walki odgrywa lotnictwo. Już na samym początku budowy polskiej siły militarnej postawiono na rozwój lotnictwa wojskowego. Podjęto więc działania w kierunku stworzenia kadry pilotów. W 1925 roku utworzono w Grudziądzu Oficerską Szkołę Lotniczą. Po niespełna 2 latach szkołę przeniesiono do Dęblina. Szkoła kształciła przyszłych pilotów i kadrę obsługi.
Dla miasta taka decyzja była jak as wyciągnięty z rękawa. Dzięki ciągłemu rozbudowywaniu szkoły lotniczej, miasto również zaczęło się prężniej rozwijać, a na pewno zyskało na rozgłosie. Od tego pamiętnego wydarzenia z 1927 roku Dęblin stał się stolicą polskiego lotnictwa wojskowego.

Dęblin – krótko historycznie

Pierwsze wzmianki na temat osady istniejącej na tym miejscu, pochodzą z 1397 roku i informują o istnieniu wsi.
Po rozbiorach Polski Dęblin znalazł się w zaborze rosyjskim. Rosjanie podjęli decyzję o budowie twierdzy mającej strzec przeprawy przez Wisłę. Początkowo pod uwagę były brane Puławy, ale ostatecznie decyzja zapadła o budowie umocnień w Dęblinie. Tuż po zakończaniu powstania listopadowego przystąpiono do budowy twierdzy. Pierwsze prace rozpoczęto w 1832 roku i trwały one aż do roku 1915. Według carskich założeń twierdza miała również spełniać zadania policyjne. Władze carskie cały czas obawiały się nowego powstania Polaków.
Twierdza nigdy nie odegrała znaczącej roli w jakichkolwiek działaniach operacyjnych. Do dnia dzisiejszego tylko nieliczne obiekty dawnej twierdzy są wykorzystywane pozostałe niszczeją.
Dęblin prawa miejskie otrzymał w 1954 roku.

Ciekawe miejsca w Dęblinie

Największe zainteresowanie wzbudzają pozostałości po dawnej twierdzy. Głównym najlepiej zachowanym obiektem dawnej świetności jest Cytadela. Obiekt ten znajduje się w rękach wojskowych.
Na bazie pamiątek związanych z Lotniczą Akademią Wojskową będącą kontynuatorką tradycji pierwszej Szkoły Orląt utworzono muzeum. Obiekt przyjął nazwę Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W muzeum można zapoznać się z wieloma pamiątkami dotyczącymi polskiego lotnictwa. Ekspozycja obejmuje również różne typy samolotów, które udało ocalić się od zniszczenia.
Nie ma nic dziwnego, że w mieście będącym przed laty twierdzą i kolebką polskiego lotnictwa wojskowego, najwięcej ciekawostek jest z tym związanych.

Dęblin posiada jeszcze jeden bardzo ważny magnes dla wielu osób. Miasto położone jest na skraju jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce jakim jest Puszcza Kozienicka.

Po więcej informacji o Dęblinie warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić