Co warto wziąć pod uwagę planując wyprawę w góry?

Każda wyprawa w góry to wyzwanie, do którego musimy się przygotować. Największy błąd początkującego? Brak odpowiedniego szacunku do gór, który często pokazywany jest przez brak odpowiedniego wyposażenia. Jak przygotować się do wyprawy w góry i co wziąć ze sobą na taką podróż?

Zaplanuj trasę zgodnie ze swoimi umiejętnościami

Wędrówka w góry to bardzo szerokie pojęcie, które dla jednego może oznaczać przyjemną wycieczkę płaską ścieżką w Bieszczadach, dla drugiego zaś ekstremalną wspinaczkę w najwyższych partiach tatr. Dla jednego i drugiego góromaniaka to z pewnością wielka przygoda jednak jak mówi pewne powiedzenie, mierzmy siły na swoje zamiary.

O co w tym chodzi? Nie każda partia gór, nie każda wyprawa może być odpowiednia dla nas w tym konkretnym momencie. Nasza kondycja woła o pomstę do nieba, a my podczas zimy nie wykonywaliśmy żadnych aktywności fizycznych? A więc plan długiej wyprawy w wyższe partie gór odłóżmy na nieco później, a teraz zajmijmy się poprawą naszej wydolności. Na szczęście w Polsce gór nie brakuje, a masywy są tak zróżnicowane, że z pewnością znajdziemy coś idealnego dla siebie. To pierwsza zasada, o której powinniśmy pamiętać i przypominać wszystkim innym, planującym wyzwania ponad siły.

Dostosuj ubiór do panującej pogody

Mamy już upatrzony masyw górski? Jesteśmy gotowi na to wyzwanie? Kolejny punkt to sprawdzenie pogody i dostosowanie do niej naszego ubioru. Ubiór w góry skompletowany na zbrojownia.pl to jeden z czynników głównych, gwarantujących nie tylko nasze bezpieczeństwo na trasie, ale także komfort i wygodę.

Podstawa to oczywiście solidne buty górskie, wygodne spodnie i oddychająca koszulka, a także bluza. W zależności od pory roku, dobierzmy też odpowiednią kurtkę – czy to przeciwdeszczowy softshell dostępny pod adresem https://www.zbrojownia.pl/kurtki-meskie, czy grubą puchową kurtkę funkcyjną, która zapewni nam komfort cieplny nawet w największe mrozy. Pod adresem https://www.zbrojownia.pl/odziez-meska znajdziemy cały komplet wygodnej odzieży wysokiej jakości, która idealnie nadaje się na każdą wycieczkę w góry.

Nie zapominaj o istotnych akcesoriach w góry

Czy odpowiedni ubiór, dostosowany precyzyjnie do prognozy pogody zapewni nam odpowiednie warunki do przebycia naszej wyprawy górskiej? Z pewnością tak, ale nie zapominajmy o tym, że oprócz samego przejścia, musimy też zadbać o odpowiedni komfort. W tym celu pamiętajmy o kilku akcesoriach.

Przede wszystkim solidny, funkcjonalny plecak w góry. Taki plecak ma z jednej strony ważyć możliwie jak najmniej i cechować się dużą pojemnością. Najlepsze górskie plecaki wyposażone są także w stelaż i pas biodrowy, który w przypadku długich wędrówek z pewnością da odpocząć ramionom.

W górach przyda się także latarka (szczególnie w przypadku eksplorowania jaskiń i wędrówki po zmroku) oraz solidne i sprawdzone raki, będące obowiązkowym wyposażeniem każdego górskiego piechura wychodzącego na szlak w okresie zimowym. I nie mówimy tutaj o tanich raczkach, spotykanych często w supermarkecie, a o solidnym rozwiązaniu, które zostało zaprojektowane właśnie z myślą o górach. Niejeden górołaz może potwierdzić, że ten wydatek gotów jest uratować nam życie.

Tak zaplanowana podróż w góry, uwzględniająca odpowiednią trasę dostosowaną do naszych możliwości, odzież i akcesoria stanie się świetną przygodą i na długo zapadnie nam w pamięć.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić