Co warto wiedzieć o L4 online w czasie ciąży? Przydatne informacje!

L4 online przysługuje każdemu, kto jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Z płatnego urlopu chorobowego może skorzystać także kobieta w ciąży. Jak uzyskać L4 bez konieczności umawiania się na wizytę stacjonarną? Gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie po jego wystawieniu? Podpowiadamy.

Co to jest L4 online? Jak wziąć L4 przez Internet?

Co to jest L4 online? Tak nazywa się zwolnienie lekarskie wystawione przez Internet, a nie podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim. Dokument ten jest jak najbardziej legalny, tak samo jak klasyczne L4. Uzasadnia on nieobecność pracownika oraz potwierdza jego tymczasową niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych. Jedyna różnica polega na tym, że pacjent nie musi udawać się osobiście do lekarza, wystarczy skorzystać z wygodnej konsultacji w formie teleporady lub czatu online.

Jak wziąć L4 online? Gdy nie ma fizycznej możliwości, aby udać się do przychodni, wystarczy odwiedzić stronę internetową podmiotu medycznego, który oferuje swoje usługi zdalnie, np. na: https://naszarecepta.pl/e-recepta/zwolnienie-lekarskie-l4/. Następnie należy wypełnić odpowiedni formularz, podać dane niezbędne do wystawienia zwolnienia lekarskiego online oraz uiścić opłatę za konsultację z lekarzem. Po wykonaniu tych dwóch czynności wystarczy oczekiwać na kontakt ze strony lekarza. W większości przypadków cały proces ubiegania się o L4 online nie zajmuje więcej niż kilka minut. Po wystawieniu dokument jest wysyłany automatycznie do pracodawcy i ZUS.

Jak wziąć L4 w czasie ciąży?

Z L4 online może skorzystać każdy, kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu (z ramienia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub w wyniku dobrowolnego opłacania składek — taka sytuacja może dotyczyć na przykład przedsiębiorców). W przypadku klasycznego zwolnienia lekarskiego oraz wystawionego podczas e-konsultacji, pracodawca nie widzi przyczyny nieobecności pracownika, ponieważ te dane są poufne. Jeśli jednak L4 online jest wystawiane z powodu ciąży, warto ujawnić ten powód, ponieważ wiąże się to z korzyścią w postaci wyższego zasiłku chorobowego.

Gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie online?

Wiemy już, jak wygląda L4 przez Internet oraz że w przypadku ciąży na zaświadczeniu można podać przyczynę nieobecności w pracy. A gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie online? Podgląd do kiedy zostało wystawione L4 online jest możliwy przy pomocy bezpłatnej aplikacji na smartfona mojeIKP. Program oferuje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta, takich jak np.:

  • odbieranie e-recept i e-skierowań,
  • sprawdzenie dawkowania przepisanego leku,
  • sprawdzenie, do kiedy wystawiono zwolnienie lekarskie,
  • sprawdzenie, kiedy i w jakiej placówce odbędzie się wizyta lekarska,
  • wykupienie leku w aptece poprzez okazanie kodu QR na ekranie telefonu.

Oficjalna aplikacja Ministerstwa Zdrowia działa w trybie online oraz offline.

Inny sposób na to, jak sprawdzić zwolnienie lekarskie online, to uruchomienie przeglądarki internetowej na komputerze lub urządzeniu mobilnym i zalogowanie się na konto IKP (Internetowe Konto Pacjenta) przy pomocy Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Odpowiednie informacje można znaleźć w posegregowanych zakładkach. Natomiast jeśli chodzi o pracodawcę, może on sprawdzić do kiedy zostało wystawione L4 online z poziomu swojego konta PUE ZUS. Platforma ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na jak długo jest wystawiane L4 online w czasie ciąży?

L4 online jest wystawiane zwykle na 7 dni. Kobiety w ciąży zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na większe przywileje w tej kwestii. W sytuacji wystąpienia dolegliwości związanych z ciążą, które utrudniają wykonywanie obowiązków zawodowych, ciężarna może przebywać na zwolnieniu lekarskim nawet przez 270 dni. Przez cały ten czas pracownicy przysługuje równowartość 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia (obliczonego z 12 ostatnich miesięcy kalendarzowych), najpierw świadczenie wypłaca pracodawca, a następnie ZUS.

1/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić