Ciechanów Turystycznie – Co warto zobaczyć ?

ciechanów

Ciechanów znajduje się niespełna 100 kilometrów od Warszawy. Miasto znajduje się w województwie mazowieckim i leży nad malowniczą rzeką Łydynią.

Według archeologicznych badań na tych terenach istniała osada już w XII wieku. Proces powstawania miasta miał jednak trwać znacznie dłużej, bo prawa miejskie Ciechanów uzyskał dopiero w 1400 roku. W pierwszych dniach II Wojny Światowej miasto znalazło się pod władzą niemiecką i przybrało nazwę Zichenau, a na jego terenach powstały aż trzy obozy pracy. Dopiero po wojnie miał nastąpić gwałtowny rozwój miasta, co faktycznie miało miejsce.

Co warto zobaczyć w Ciechanowie i jego okolicach? Jakie są jego największe atrakcje? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Zamek Książąt Mazowieckich

Jedną z największych atrakcji Ciechanowa jest Zamek Książąt Mazowieckich. Szacuje się, że powstawał na przełomie XIV i XV wieku. Pełnił przede wszystkim funkcje obronne, aczkolwiek był również ważną rezydencją ówczesnych władców Polski. W sezonie letnim normalny bilet wstępu kosztuje raptem 7 PLN. Po sezonie za wstęp zapłacimy 10 PLN.

2. Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Przy ulicy Warszawskiej znajduje się Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. To kolejne miejsce, które z pewnością sprawi wiele frajdy miłośnikom historii. Do dyspozycji zwiedzających oddano dział etnografii skupiający się na historii i kulturze materialnej szlachty. Dostępny jest również dział archeologii, dzięki któremu będziemy mogli przenieść się do początków szlachty w Ciechanowie i okolicach oraz dział sztuki, który składa się z dzieł malarstwa portretowego.

3. Ulica Warszawska

Warto udać się na spacer ulicą Warszawską, która pełni rolę głównego deptaka w mieście. Po obu stronach będzie można podziwiać  zabytkowe kamienice. To miejsce często nazywane jest sercem Ciechanowa.

4. Dolina rzeki Łydyni

Jeśli szukasz terenów mniej zaludnionych powinieneś udać się na spacer po Dolinie Rzeki Łydyni. To wspaniały zespół przyrodniczo-krajobrazowy, w którym będzie można podziwiać naturalny i od lat niezmieniony krajobraz. Idealne miejsce na rodzinny spacer. Pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku.

5. Browar Ciechan

Ciekawą atrakcją jest również słynny w okolicy Browar Ciechan. Został założony w 1864 roku. Zwiedzanie jest możliwe po uprzednim umówieniu się. Warto się wybrać na taką wycieczkę, nawet jeśli nie będąc koneserem tego trunku. Tuż obok znajduje się pub, w którym będzie można skosztować wyrobów browaru.

6. Wieża Ciśnień

Zdecydowanie warto wybrać się do Wieży Ciśnień, która cieszy się mianem jednej z najbardziej oryginalnych konstrukcji tego typu na świecie. Nieopodal wieży znajduje się świetna atrakcja w postaci Park Nauki Torus – centrum, w którym nauka gra pierwsze skrzypce.

7. Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny to zabytek pochodzący jeszcze z XVI wieku. Jego historia jest niezwykle ciekawa. Na początku było to miejsce spotkań szlachty, w którym niejednokrotnie dochodziło do krwawych i śmiercionośnych bójek. Kiedy nastały czasy napoleońskie kościół został przerobiony na piekarnię.

8. Restauracje w Ciechanowie – Gdzie warto zjeść ? 

Przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej znajduje się restauracja Kaczka Dziwaczka. To elegancka restauracja o wyczuwalnym pierwiastku karczmy. Króluje tutaj kuchnia polska w doskonałym wydaniu. Jeżeli podczas zwiedzania Ciechanowa będziemy chcieli posilić się czymś pysznym, to bez wątpienia jest to miejsce, które warto wziąć pod uwagę.

9. Muzeum Romantyzmu

Opinogóra to miejscowość znajdująca się około 7 kilometrów od Ciechanowa. Znajduje się tutaj Muzeum Romantyzmu. Funkcjonuje od początku lat sześćdziesiątych w pięknym neogotyckim pałacu. Zbiory dotyczą przede wszystkim rodziny Krasińskich oraz samego wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Wspaniałe miejsce dla miłośników poezji Krasińskiego oraz historii.

10. Centrum Zabaw Happy Park

Osoby poszukujące atrakcji dla dzieci w Ciechanowie powinni odwiedzić znajdujący się przy ulicy Niechodzkiej – Centrum Zabaw Happy Park. Obiekt jest zadaszony, a w środku znajduje się całe mnóstwo atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Mamy do dyspozycji tory przeszkód, baseny z kolorowymi piłeczkami czy zjeżdżalnie. Dzieci będą mogły oddać się beztroskiej zabawie, a rodzice odetchnąć.

11. Zabytkowy parowóz

Niegdyś w Ciechanowie funkcjonowała kolej wąskotorowa, a elementem upamiętniającym te minione czasy jest zabytkowy parowóz, którego waga wynosi ok. 20 ton. Znajduje się na skwerze nieopodal centrum miasta i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji, przy której wielu turystów wykonuje sobie pamiątkowe zdjęcie.

12. Park Miejski Jeziorko

Park Miejski Jeziorko to kolejne miejsce, które kusi malowniczymi widokami i z pewnością przypadnie do gustu turystom poszukującym spokoju w trakcie wypadu urlopowego.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić