fotografia – Pixabay

Bonn należy do najpopularniejszych miast niemieckich, a jego historia sięga aż dwóch tysięcy lat wstecz. Od roku 1949 do 1990 było ono stolicą Republiki Federalnej Niemiec, a dziś stanowi miasto uniwersyteckie z Uniwersytetem Bonn, który uchodzi za jeden z najlepszych w całym kraju. To również miasto sztuki, które rozsławił urodzony tutaj Ludwig van Beethoven – jeden z najsłynniejszych kompozytorów w historii. Znajdujące się w Północnej Nadrenii-Westfalii Bonn wypełnione jest zabytkami i atrakcjami, które co roku przyciągają tłumy turystów.

1. Münsterplatz, czyli Plac Katedralny, to niewielki plac, na środku którego znajduje się pomnik Beethovena. Znajdują się tutaj również gmach poczty głównej i, oczywiście, katedra. To właśnie ta ostatnia budowla ma największe znaczenie spośród wielu budowli w mieście. W XI wieku zburzono stojący w tym miejscu kościół, aby zastąpić go znaną do dziś świątynią w stylu romańskim. Niestety, podczas drugiej wojny światowej katedra została mocno uszkodzona przez lotnictwo angielskie, jednak prace konserwatorskie i metodyczna odbudowa w latach czterdziestych i pięćdziesiątych sprawiły, że dziś turyści mogą podziwiać ją w niemalże oryginalnej formie.

2. Zamek Poppelsdorfer stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Bonn. Prowadzi do niego sieć urokliwych i zadbanych alejek, a wokół rozpościerają się połacie zieleni. Jest to miejsce, w którym mieszkańcy miasta uwielbiają spędzać wolny czas, spacerując, jeżdżąc na rowerach i grając w gry zespołowe na świeżym powietrzu. Sam zamek pochodzi z XVIII wieku i urzeka kunsztownymi zdobieniami.

3. Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec warto odwiedzić, nie tylko dlatego, że wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny. To najlepsze miejsce w całym kraju dla tych, którzy pragną zgłębić tajemnice RFN oraz historię Niemiec, a zwłaszcza ten rozdział, który zaczął się po upadku III Rzeszy. Miejsce to szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom historii.

4. Rynek w Bonn to bardzo malowniczy i barwny plac, gdzie znajduje się sporo przytulnych kawiarenek, z których można podziwiać imponującą architekturę. Znajduje się tutaj ratusz w stylu barokowym, którego biała fasada ozdobiona jest złotymi elementami, podobnie jak ażurowe poręcze przy schodach.
5. W 1920 roku Hans Riegen z Bonn otworzył firmę Haribo ze słodyczami, a Złoty Miś w logotypie miał symbolizować kolorowe żelki, z których firma miała stać się znana na całym świecie. Dziś w Bonn nie tylko produkuje się tony żelkowych misiów rocznie, ale również można tam odnaleźć najbardziej niesamowity sklep z tymi łakociami. To właśnie w bońskim sklepie Haribo półki uginają się pod opakowaniami z najróżniejszymi żelkami, a wizyta w sklepie w towarzystwie małego dziecka może doprowadzić rodziców do bankructwa.

6. Jedna z XVIII-wiecznych kamienic w Bonn uchodzi za bardziej wyjątkową i niezwykłą niż pozostałe. Jest nią dom rodzinny Ludwiga van Beethovena, który urodził się tutaj w 1770 roku. Dziś pod tym adresem znajduje się muzeum poświęcone kompozytorowi, w którym z bliska przyjrzeć się eksponatom związanym z jego twórczością, ale również z codziennym życiem geniusza. Jednym z nich jest na przykład fortepian młoteczkowy stworzony przez Conrada Grafa z Wiednia, uchodzącego za najwybitniejszego budowniczego tych instrumentów. Beethoven otrzymał go półtora roku przed swoją śmiercią.

7. Arithmeum to z kolei miejsce, w którym coś dla siebie znajdą miłośnicy matematyki i innych nauk ścisłych. Wśród eksponatów znajdują się na przykład najróżniejsze warianty maszyn liczących, które pomagały matematykom na długo przed wynalezieniem kalkulatorów i komputerów. Niektóre z urządzeń są dostępne dla zwiedzających, a więc można samemu dokonać obliczeń tak, jak robili to nasi przodkowie.

8. W pobliżu Bonn, w miejscowości Königswinter, znajduje się zamek, który przypomina bajkowe budowle z produkcji Walta Disneya. Zamek Drachenburg został wybudowany pod koniec XIX wieku. Wybudowano go wówczas specjalnie dla barona Stephana von Sartera. W 1942 roku znajdowała się tutaj elitarna szkoła nazistów, a w związku z tym, że znajdowała się tutaj również składnica broni, zamek znalazł się pod obstrzałem podczas drugiej wojny światowej. Po wojnie ta piękna budowla stanowiła obóz dla uchodźców, a od dziesięciu lat, po licznych pracach remontowych i renowacyjnych, ponownie można zwiedzać ten niesamowity pałac.

9. Rheinaue można z czystym sumieniec nazwać “płucami Bonn”. Zielona oaza, która znajduje się w pobliżu budynku ONZ i tuż nad brzegiem rzeki, obejmuje ogrom zieleni, piękne ogrody, jezioro z łodziami i rowerami wodnymi. Poza pięknymi okolicznościami przyrody, można tu również zaobserwować różne gatunki ptaków i inne zwierzęta. To miejsce idealnie nadaje się do długich spacerów lub przejażdżek, podczas których można naładować baterie przed kolejnym etapem zwiedzania miasta lub muzeów.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
Czytaj dalej

Nijmegen

Nijmegen to piękne, zabytkowe miasteczko położone we wschodniej części Holandii, tuż przy granicy holendersko-niemieckiej
Czytaj dalej
Czytaj dalej

Atrakcje Delft

Delft to piękne, turystyczne miasto w południowej części Holandii. Założone zostało już w XI wieku, co czyni je jedną z najstarszych miejscowości holenderskich
Czytaj dalej