10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Bari

fotografia – Pixabay

Bari to największe miasto we Włoszech południowych położone nad Adriatykiem. Stanowi bardzo ważny ośrodek handlowy, kulturalny i gospodarczy, a tutejszy port łączy tę część Włoch z krajami bałkańskimi. Jest to również pełne wspaniałych zabytków miejsce, w którym swoje wakacje uwielbiają spędzać Włosi. O ile turyści zagraniczni o wiele częściej wybierają Rimini i kurorty nadmorskie na północy kraju, perełki takie jak Bari to wybór Włochów spragnionych spokojnego wypoczynku na pięknych plażach wciśniętych między malownicze starówki, pysznego jedzenia, atrakcji i zabytków, a także dobrej zabawy.

Co warto zobaczyć w stolicy Apulii?

1. Bazylika św. Mikołaja

Bazylika św. Mikołaja to romańska bazylika, która stanowi największy symbol miasta, a jednocześnie jest najważniejszym zabytkiem stylu romańskiego w całym kraju. Historia świątyni sięga XI wieku, a kiedy nie była jeszcze ukończona odbył się w niej synod zwołany przez papieża Urbana II. Miejsce to jest również ważnym celem podróży dla polskich turystów, ponieważ właśnie tutaj pochowana została Bona Sforza, żona polskiego króla, Zygmunta I Starego. Pomnik grobowy królowej został zamówiony przez jej córkę, Annę Jagiellonkę, pod koniec XVI wieku i znajduje się za głównym ołtarzem. Bazylia co roku jest tez odwiedzana przez tłumy pielgrzymów z całego świata i różnych wyznań

2. Stare Miasto Bari

Citta Vecchia to Stare Miasto Bari, które zachwyca niezwykłym urokiem i poczuciem, że czas już dawno temu się tutaj zatrzymał. Wąskie i strome uliczki, nad którymi wywieszone są sznury z praniem, to kwintesencja południowych Włoch. Na ulicach często można spotkać samozwańczych, doskonałych kucharzy, którzy przygotowują różne warianty popularnych makaronów, a niesamowita architektura starówki daje możliwość zrobienia wspaniałych zdjęć. W sezonie, kiedy temperatura sięga zenitu, spacer przez starówkę pozwala również na dyskretne rozejrzenie się po typowych, włoskich domach. Wystarczy rzucić okiem przez otwarte na oścież drzwi, w których wiszą ozdobne koraliki zamiast drzwi, by zobaczyć wielopokoleniową rodzinę włoską zasiadającą do wspólnego posiłku. Starówka to miejsce, w którym bardziej niż gdziekolwiek indziej zazębiają się przeszłość i teraźniejszość, a jeden spacer po tej części miasta dostarcza tylu wrażeń i wiedzy na temat życia we włoskim stylu, ile nie dają przewodniki i zorganizowane wycieczki.

3. Katedra św. Sabina

Katedra św. Sabina została zbudowana na przełomie XI i XII wieku w miejscu, gdzie wcześniej stał pałac bizantyjski- to właśnie Sabin był pierwszym patronem miasta Bari. Największą atrakcją katedry jest obraz Madonna Odegritia przywieziony z Konstantynopola w VIII wieku, który miał zostać namalowany przez św. Łukasza i rzekomo przedstawia prawdziwe oblicze Matki Boskiej. W środku można zobaczyć również wspaniałe prace P. Bordonego, P. Veronesego czy J. Tintoreretta i imponujące freski. Imponujące wnętrze sprawia, że większość ludzi decyduje się na zwiedzanie, dlatego można spodziewać się tam kolejek, ale nikt nie wychodzi z katedry rozczarowany.

4. Castello Normanno-Svevo

Castello Normanno-Svevo to zamek wybudowany w XII wieku przez normańskiego króla, Rogera II. Polityczne i militarne rozgrywki doprowadziły do jego zniszczenia jeszcze w tym samym wieku, ale został odbudowany. Budowla przypomina dziś twierdzę nie do zdobycia, jednak turyści jak najbardziej mogą zwiedzać jej wnętrza, w których obecnie odbywają się stałe i czasowe wystawy. Wielu amatorów średniowiecznej architektury zwiedza wnętrza niezależnie od odbywających się tam wystaw – trzeba przyznać, że mury zamku robią wrażenie.

5. Teatro Patruzzeli

Teatro Patruzzeli to największy teatr w Bari i czwarty największy gmach teatru w całych Włoszech. Jego nazwa nawiązuje do inwestorów i handlarzy z Bari, Antonia i Onofrio Patruzzelich, którzy przedstawili miastu projekt inżyniera, który był jednocześnie ich szwagrem. Pomysł został zaakceptowany, a budowa zakończyła się na początku XX wieku. Na deskach teatru występowali nie tylko aktorzy teatralni, tancerze i śpiewacy operowi, ale również gwiazdy innych gatunków muzycznych, a wśród nich Ray Charles, Frank Sinatra, Liza Minnelli czy Luciano Pavarotti.

6. Piazza del Ferrarese

Centralny punkt miasta wyznacza Piazza del Ferrarese, czyli niesamowicie klimatyczny plac, na którym znajduje się mnóstwo knajpek, kawiarni i lodziarni. To idealne miejsce, do którego prowadzą liczne wąskie uliczki, gdzie można odpocząć w cieniu po długim zwiedzaniu Bari. Warto skosztować doskonałych makaronów, przekąsek z włoskimi pomidorami, mozzarellą i świeżą bazylią, a latem zwłaszcza pysznych lodów o najróżniejszych smakach. Na Piazza del Ferrarese można również zakochać się w znakomitej, mocnej kawie i espresso, które postawi na nogi każdego.

7. Piazza Mercantile

Piazza Mercantile stanowi z kolei miejsce, w którym życie najmocniej tętni po zmroku. Upalne temperatury, pora sjesty i zamknięte okiennice, aby skwar nie wpadał do domu w końcu się kończą, a kiedy powietrze staje się chłodniejsze, mieszkańcy miasta chętnie wychodzą na kolację lub drinka na plac Mercantille. Znajduje się tutaj sporo knajpek i barów, a w ciepłe dni ludzie chętnie zasiadają na kamiennych schodach. Wszędzie dookoła słychać wówczas radosne rozmowy Włochów, dyskusje o sporcie i jedzeniu, którego zapach unosi się w powietrzu.

8. Reprezentacyjne uliczki Bari

Corso Cavour oraz Corso Vittorio Emanuele to reprezentacyjne ulice, przy których znajdują się wspaniałe budowle secesyjne i elementy weneckiego gotyku. Ulice te stanowią ozdobę miasta, a licze ozdoby, płaskorzeźbym kolumny, wieżyczki i rzeźbione gzymsy wprost olśniewają. Ulice te z pewnością przypadną do gustu amatorom miejskiego klimatu wymieszanego ze sztuką i historią. Nie ma tu zbyt wiele miejsc, by przysiąść i podziwiać architekturę, nie ma też ulicznych kawiarni czy barów, wszędzie raczej słychać silniki motorów i samochodów oraz klaksony. Mimo to zdecydowanie warto wybrać się tam na spacer.

9. Targ Rybny na Molo San Nicola

Targ Rybny na Molo San Nicola w Bari to miejsce, w którym zakochają się miłośnicy owoców morza oraz ci, którzy uwielbiają w trakcie podróży kosztować lokalnych produktów. Prawdopodobnie od dekad odgrywa się to mniej więcej tak samo – rybacy pojawiają się rano, rozkładają kilka kramów, a na nich świeże ryby, ośmiornice, mule i krewetki. Nie jest to wielkie miejsce, ale z pewnością takie, w którym znajdziemy pyszne i świeże produkty. Jeśli ktoś odwiedza Bari wynajmując mieszkanie lub apartament, w którym może sam przygotować sobie posiłki, powinien wybrać te, z których Bari najbardziej słynie. Na molo znajduje się również bar, w którym rybacy grywają w karty.

10. Palazzo Mincuzzi

Palazzo Mincuzzi  to jeden z najpiękniejszych budynków w Bari, należący do rodziny Mincuzzi, która postawiła go w 1928 roku. Narożny budynek wygląda inaczej o każdej porze dnia, a podczas zachodu słońca często można zobaczyć w pobliżu fotografów czekających na najlepszy moment, by go sfotografować. Gmach ozdobiony jest licznymi kolumienkami, dekoracyjnymi gzymsami i balkonami, a także wieżą z kopułą. Warto zobaczyć go za dnia i wieczorem, kiedy jest podświetlony.

4.6/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić