fotografia – Pixabay

Augsburg to trzecie największe miasto w Bawarii, a także trzecie najstarsze miasto na terenie całych Niemiec. W okresie średniowiecza miasto to było nie tylko stolicą Szwabii, ale także bardzo ważnym centrum handlowym w całej średniowiecznej Europie, w którym rozgrywały się wydarzenia ważne dla epoki i dla przyszłych pokoleń. W XXI wieku Augsburg stanowi konglomerat, w którym historia przeplata się z nowoczesnością. Jest miastem uniwersyteckim, w którym znajdziemy nie tylko zabytki i muzea świadczące o dawnej wielkości, ale również współczesną sztukę i nowoczesne trendy.

1. Ratusz w Augsburgu to najbardziej charakterystyczny budynek w mieście, który stanowi reprezentacyjny przykład niemieckiego manieryzmu, prądu w sztuce poprzedzającego barok. Budowa została rozpoczęta w pierwszej połowie XVII wieku i trwała niespełna dziesięć lat. Najsłynniejszym pomieszczeniem w ratuszu jest znajdująca się na drugim piętrze Złota Sala, w której odbywają się oficjalne uroczystości miejskie. Znajduje się w niej aż 60 okien, malowidła Matthiasa Kagera, rzeźby z drewna lipowego, które pokryto złotem, a także zabytkowe meble. Jeśli nie jest zajęta w celach urzędowych, jest otwarta dla turystów.

2. Schaezlerpalais to olśniewający pałac barokowy, który w środku wygląda jeszcze piękniej niż na zewnątrz. Składa się z ogrodów, sal balowych, monumentalnych pomieszczeń i szczegółowych zdobień. Został zbudowany w latach 1767-1770 i znajdują się w nim między innymi dzieła artystów takich jak Cenaletto, Paolo Veronese czy Giovanni Battista Tiepolo.

3. Fuggerei to odgrodzona murem dzielnica Augsburga, którą w pierwszej połowie XVI wieku wykupił Jakob Fugger, najbogatszy mieszkaniec miasta. Jego celem było stworzenie dzielnicy o charakterze socjalnym, która była pierwszą na świecie dzielnicą dla ubogich. Schronienie mogły tam znaleźć rodziny rzemieślników, którzy popadli w długi. Do dziś jest to miejsce, w którym mogą zamieszkać ludzie, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, choć obecnie mieszkają tam głównie starsi ludzie. Znajdują się tu dwupiętrowe domy w stylu renesansowym, a bramy dzielnicy zamykane są o 22 i otwierane ponownie o 6 rano.

4. Arsenał w Augsburgu to efektowna budowla z manieryzmu, w której obecnie znajdują się Miejska Szkoła Muzyczna i Wokalna i restauracja, natomiast w XVII wieku znajdował się tutaj arsenał miejski. Na początku XIX wieku znajdował się tutaj bawarski oddział artylerii, a później również siedziba straży pożarnej.

5. Jedną z pierwszych budowli renesansowych w Augsburgu był Pałac Fuggerów, w który zainwestował Jakob Fugger, najbogatszy mieszkaniec miasta, pochodzący ze znamienitego rodu niemieckiego. Pałac został skończony w 1515 roku, a podczas prac nad projektem wzorowano się na włoskich mistrzach. Arkadowe dziedzińce i techniki architektoniczne przywodzą na myśl epokę odrodzenia w pełni rozkwitu, a przede wszystkim stanowią piękną ozdobę miasta.

6. Ogród Botaniczny w Augsburgu jest rocznie odwiedzany przez około ćwierć miliona turystów, a jego historia sięga pierwszej połowy XX wieku. Powstał na kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej, a Palamiarnia z egzotycznymi gatunkami roślin odpowiadała zainteresowaniem wyższych sfer tamtych czasów, która przepadała za Orientem, egzotyką i dalekimi podróżami. Na turystów czeka tutaj mnóstwo ogrodów tematycznych, w tym ogród japoński, rzymski, zielarski, skalny, a także sady i żeliwna fontanna z 1900 roku.

7. Synagoga w Augsburgu została wybudowana podczas pierwszej wojny światowej i jak wiele świątyń żydowskich na terenie Niemiec, została bardzo zniszczona podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku. Za czasów Adolfa Hitlera znajdowały się z niej sklepy i różnorodne instytucje, ale w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych została poddana renowacji. Dziś można ją podziwiać w takiej formie, w jakiej istniała na samym początku, a tuż obok niej znajduje się Muzeum Żydowskie.

8. Hochablass to zabytkowa tama, która znajduje się w spokojnej części miasta. Jest ona symbolem przemysłowego dziedzictwa Augsburga, ma 145 metrów długości i powstała w XIV wieku. Przez tamę prowadzi chodnik dla pieszych, dlatego jest to idealne miejsce na spacery z rodziną lub wycieczki rowerowe, podczas których można podziwiać piękne widoki.

9. Augsburg Puppentheatermuseum to muzeum lalek, które dla wielu mieszkańców miasta stanowiło nieodzowny element dzieciństwa i wychowania, a dla turystów, zarówno dzieci jak i dorosłych, stanowi dziś wspaniałą atrakcję podczas zwiedzania miasta. Znajduje się tutaj mnóstwo lalek oraz historii wielu przedstawień. Można również zobaczyć różnorodne przedstawienia i skończyć wycieczkę kawą w kawiarni, która znajduje się na parterze.

10. Perlach Tower to mierząca 70 metrów wieża, należąca do kościoła w centrum Augsburga. W X wieku budowla stanowiła strażnicę, a na przestrzeni stuleci zmieniała swój wygląd. Dziś można wejść na jej szczyt, aby z góry podziwiać piękną panoramę miasta.

Po więcej informacji o mieście Augsburg, warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
Czytaj dalej

Leeuwarden

Leeuwarden to malownicza, zabytkowa miejscowość położona w północnej części Holandii w pobliżu wybrzeża Morza Północnego
Czytaj dalej
Czytaj dalej

Maastricht

Maastricht to duże miasto położone w południowej Holandii. Wczesna historia tego regionu może sięgać nawet 25 tysięcy lat…
Czytaj dalej
Czytaj dalej

Gandawa

Gandawa to przede wszystkim wspaniałe miasto, które nigdy nie śpi i zapewnia świetną rozrywkę o każdej porze dnia i nocy.
Czytaj dalej